صرع، قابل درمان ترین بیماری مغز و اعصاب

صرع، قابل درمان ترین بیماری مغز و اعصاب مطب نما: یك متخصص مغز و اعصاب به تشریح عوامل بروز بیماری صرع پرداخت و اظهار داشت: صرع قابل درمان ترین بیماری مغز و اعصاب است.دكتر پرویز بهرامی در گفت و گو با ایسنا بیماری صرع را یك اختلال در كاركرد سلول های مغزی ذكر و اظهاركرد: این اختلال از ساعات اولیه تولد تا زمان پیری می تواند بروز پیدا كند البته علت بروز بیماری صرع در سنین مختلف متفاوت می باشد.

وی با اشاره به اینكه بروز صرع در ایام اول تولد می تواند مربوط به عوارض زایمان، كمبود ویتامین ها و عفونت باشد، اظهار داشت: با افزایش سن اختلالات متابولیك مانند قند، كلسیم و... باید مد نظر قرار گیرند همین طور اختلال در كاركرد تیروئید می تواند منجربه بروز صرع شود. با افزایش سن از حدود ۱۸ ماهی تا پنج سالگی شایع ترین علت بروز صرع در كودكان تب و تشنج است اما باز هم نمی توان از سایر عوامل غافل بود.

این متخصص مغز و اعصاب عواملی نظیر ضربه به مغز، عفونت های مغزی، تومور مغزی، مصرف مواد مخدر، مشكلات عروق مغز، وراثت و... را مسبب بروز بیماری صرع دانست و اظهاركرد: البته باید به این نكته اشاره نمود كه مبتلاشدن به بیماری صرع در درصد بسیار زیادی از افراد ناشناخته باقی می ماند همین طور مبتلاشدن به صرع به سبب موضوعات وراثتی كمتر از دو درصد این بیماران را شامل می شود.

وی بیماری صرع را یكی از قابل درمان ترین بیماری های مغز و اعصاب دانست و اظهار داشت: پیش از اینكه بخواهیم درمان را آغاز نماییم باید تشخیص خوبی داشته باشیم. اگر بتوانیم شرح حال خوبی از هنگام بروز تشنج از بیمار داشته باشیم و شخصی كه شاهد احوالات بیمار هنگام تشنج بوده است آنرا برای ما توصیف كند، تشخیص دقیق تری انجام می شود. معاینه بالینی نیز نقش مهمی دارد.

این متخصص مغز و اعصاب انجام نوار مغز را بهترین و موثرترین راه تشخیص ذكر و اظهاركرد: گاهی امكان دارد برای تشخیص بهتر نوارمغز دو تا سه بار تكرار شود. بار اول بوسیله نوار مغز حدود ۴۰ درصد و در تكرار دفعات تا ۷۰ درصد از وضعیت بیمار آگاه می شویم.

بهرامی با تاكید بر ضرورت تشخیص درست بیماری اظهار داشت: از آنجایی كه بیماری های مختلفی وجود دارد كه امكان دارد با صرع اشتباه گرفته شود، گام اول برای تجویز دارو و آغاز روند درمان، تشخیص صحیح است. میگرن، اختلال خواب، ناركوپسی، حملات پانیك، تشنج كاذب، سكته مغزی و... همگی از این موارد هستند.

وی درباب نحوه درمان صرع، اظهاركرد: بیماری صرع در دو نوع كانونی و منتشره بروز پیدا می كند و برمبنای نوع صرع می توان از ۲۸ داروی موجود برای درمان این بیماری استفاده نمود. درمان غیردارویی، دارویی و جراحی از شیوه های درمانی صرع هستند. درمان غیردارویی شامل رعایت بهداشت خواب، تغذیه صحیح و درمان كم آبی بدن بیمار است. در نوع كانونی بیماری نیز در صورت تشخیص پزشك می توان از درمان جراحی بهره برد.

بهرامی با تاكید بر اینكه كم آبی در بدن مبتلایان به صرع احتمال بروز تشنج را بیشتر می كند، اظهار نمود: نمی توانیم برای تمام مبتلایان به صرع یك نسخه واحد در نظر بگیریم اما درمان دارویی در صورتیكه بیمار همكاری لازم را داشته باشد و در اواسط دوره درمان با فرض اینكه به سبب عدم تشنج بهبود یافته است مبادرت به قطع مصرف دارو نكند، بسیار موثر خواهد بود.

این فوق تخصص تشنج افزود: بعد از آغاز روند درمان دارویی هر سه ماه یا شش ماه یك دفعه بیمار باید تحت نظر باشد و برای مشاهده روند درمان، نوارمغز تكرار شود. مصرف دارو حداقل سه سال به طول می انجامد و بعد از آن با تشخیص پزشك به تدریج مصرف دارو كاسته می شود البته این روند درمانی برای تمام بیماران مبتلا به صرع فراگیر نیست.

وی درباب اثربخشی داروهای تولید داخلی درمان صرع اظهار داشت: اثربخشی داروهای ایرانی بسته به نوع كارخانه آن متفاوت می باشد اما می تواند مانند داروهای خارجی موثر عمل كند. كمبودهایی در تامین داروها مشاهده می شود. بطور مثال كمبود داروی تزریقی فنی توئین كه در اورژانس ها كاربرد زیادی دارد، مشاهده می شود. هزینه درمان دارویی صرع در هر ماه بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان بسته به نوع داروی مصرفی متفاوت می باشد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینكه بیماری صرع همچنان جزو بیماری های خاص نیست، اظهاركرد: تلاش زیادی برای «خاص» در نظر گرفتن بیماری صرع صورت گرفته است اما تابحال وزارت بهداشت زیربار قبول این مساله نرفته است. طبق مطالعه ای كه در سال قبل انجام شد بین ۸۰۰هزار تا یك میلیون و ۲۰۰ هزار فرد مبتلا به صرع در كشور وجود دارد كه در مقایسه با كشورهای توسعه یافته تعداد زیادی است.

بهرامی درانتها با اشاره به اینكه بیماران مبتلا به صرع برای دریافت خدمات دندانپزشكی نمی توانند به هر مركزی بازگشت كنند و برخی كلینیك های دندانپزشكی از پذیرش این بیماران خودداری می كنند، اظهار داشت: بیماران مبتلا به صرع می توانند به دندانپزشكی مخصوص خودشان - كه زیرنظر انجمن صرع است - بازگشت و خدمات را با قیمت پایین تر دریافت نمایند.

منبع:

1398/05/11
16:18:06
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پذیرش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما