معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم خبر داد

پیگیری جدی برای ابطال مدرك متخلفان دانشگاهی، حجم ۱۰۰۰ میلیاردی قرارداد صنعتی دانشگاه ها

پیگیری جدی برای ابطال مدرك متخلفان دانشگاهی، حجم ۱۰۰۰ میلیاردی قرارداد صنعتی دانشگاه ها به گزارش مطب نما معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم اظهار داشت: حجم قردادهای صنعتی دانشگاه ها درحال حاضر حدود هزار میلیارد تومان است كه شامل بیش از۴۰۰۰ قرارداد می شود.


مسعود برومند در گفتگو با خبرنگار ایسنا، در خصوص نقش جهاد دانشگاهی در توسعه علمی كشور اظهار نمود: جهاد دانشگاهی نقش خویش را در چهل ساله پس از انقلاب نشان داده و در خیلی از حوزه ها توانسته قدم های بزرگی را بردارد. حدودا می توان گفت جهاد دانشگاهی در خیلی از حوزه ها بازیگر اصلی بوده و این مورد یك امر كاملا اثبات شده است.
وی ادامه داد: چیزی كه در شرایط فعلی كشور باید به آن بپردازیم این است كه چطور جهاد دانشگاهی می تواند در مقیاس بزرگتری این كار را انجام دهد. جهاد دانشگاهی ارتباط سیستماتیك و بسیار نظام مندی را با دانشگاه فردوسی و با بخش تجاری سازی دارد اما حجم این فعالیت ها می تواند خیلی بیشتر شود كه هم اكنون این كار درحال انجام شدن است و آینده بهتری از گذشته خواهد داشت.
معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم در حاشیه بازدید از جهاد دانشگاهی خراسان رضوی در مورد خرید و فروش رساله ها و سرقت های علمی در كشور بیان كرد: تخلفات علمی در همه جای دنیا و ایران هم وجود دارد. قانون آئین نامه تخلفات علمی در مرحله نهایی است و به هئیت دولت رفته است. برپایه این آئین نامه تمامی دانشگاه ها ملزم هستند سیستم ها و شوراهایی برای نظارت بر بحث اخلاق پژوهشی داشته باشند.
برومند افزود: همینطور پیش از تدوین این آئین نامه در بسیاری دانشگاه ها كمیته و شوراهایی جهت بررسی این موارد وجود داشته و الان هم مشغول به كار هستند. در هفته های گذشته بر مبنای شكایتی كه وزرات علوم از برخی مكان هایی كه به صورت آشكارا سرقت علمی انجام می دهند، برخی از این مكان ها پلمپ شده است. درحال حاضر این پرونده ها در اختیار مقامات ذی صلاح است و هر كسی كه مدرك علمی خویش را از راه خلاف گرفته باشد قابل ابطال است و مبحث با شدت دنبال می شود.
وی تصریح كرد: این مورد نتیجه گسترش تحصیلات تكمیلی بدون برنامه و در شرایط نامناسب است كه در چند سال قبل و در دوره ای صورت گرفته است. هر چه به سمت ساماندهی آموزش عالی، تجهیزات و واحدهای تحصیلات تكمیلی به صورت نطام مند پیش رویم و این موارد در جهت نیازهای كشور توسعه پیدا كند این مورد كاهش خواهد یافت و نیازی نیست كه برای كاهش سرقت علمی اقدامات خاص انجام دهیم.
برومند در انتها در مورد ارتباط صنعت و دانشگاه اضافه كرد: در حال حاضرحجم قردادهای صنعتی دانشگاه حدود هزار میلیارد تومان كه شامل بیشتر از ۴ هزار قرارداد می شود. میزان فعالیت شركت ها در این زمینه بالا و رضایت نسبتا خوبی وجود دارد و این رضایت بیشتر نیزخواهد شد.
1398/04/29
18:36:54
5.0 / 5
4181
تگهای خبر: آموزش , تجهیزات , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما