ممنوعیت چاپ كاغذی پایان نامه ها از جنبه های مختلف،

در نسخه قبل از اصلاح رساله هم استفاده از كاغذ ممنوع است؟

در نسخه قبل از اصلاح رساله هم استفاده از كاغذ ممنوع است؟ به گزارش مطب نما معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به اینكه در نامه اخیر معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رؤسای دانشگاه ها در خصوص ممنوعیت چاپ كاغذی رساله ها از سال تحصیلی آینده یك مبحث نادیده گرفته شده است، اظهار داشت: وزارت علوم نسخه نهایی رساله را مدنظر قرار داده، در حالیكه چاپ این نسخه به راحتی قابل حذف بوده است. مسئله این است كه قبل از آماده شدن نسخه نهایی، دانشجو یك نسخه از رساله یا رساله خویش را به اساتید و داوران می دهد كه آنرا مطالعه كنند؛ در حالیكه كسی راجع به این نسخه صحبت نكرده است.


علی حقیقی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه دانشگاه شهید چمران اهواز قبل از اینكه مبحث ممنوعیت چاپ كاغذی رساله ها مطرح شود به این سمت و سو حركت كرده است، اظهار داشت: زمانی كه قیمت كاغذ بالا رفت و بحث كاهش تلفات كاغذ عنوان شد، حذف گردش كاغذی اسناد را در دستور كار قرار دادیم. بخصوص زمانی كه مدیریت سبز در دانشگاه شكل گرفت، پیگیری این موضوعات با قوت بیشتری انجام شد.
وی افزود: با وجود اتوماسیون اداری و حذف شدن نامه نگاری ها، مصرف كاغذ در دانشگاه رو به كاهش گذاشته است.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار نمود: از حدود ۲ الی ۳ سال پیش این بررسی در دانشگاه انجام گرفت كه نسخه های اضافی رساله تحویل گرفته نشود. در گذشته دانشجو باید پنج نسخه از یك رساله را پرینت می گرفت و به استاد راهنما، استاد مشاور، كتابخانه دانشكده، كتابخانه مركزی و گروه مربوطه تحویل می داد.
حقیقی با اشاره به اینكه دانشگاه چمران در نخستین قدم پرینت كاغذی تمام این موارد را حذف كرده است، توضیح داد: پس از حذف پرینت نسخه های اضافی رساله، دانشجو موظف بود دو نسخه را پرینت بگیرد و یك نسخه را به استاد و دیگری را به كتابخانه مركزی دانشگاه تحویل دهد. اخیراً قرار بر این شد كه نسخه كتابخانه مركزی هم در چارچوب فایل پی دی اف عرضه شود. همینطور برخی از اساتید ما با دریافت فایل الكترونیكی رساله از دانشجو موافقت كرده بودند، ازاین رو عملاً حذف نسخه نهایی كاغذی رساله ها در دانشگاه ما از پیشتر اجرایی شده بود.

نگرانی برخی اساتید از حذف كاغذ از رساله ها
وی با اشاره به اینكه در طرح اخیر معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص ممنوعیت چاپ كاغذی رساله ها از سال تحصیلی آینده یك مبحث نادیده گرفته شده است، تصریح كرد: وزارت علوم نسخه نهایی رساله را مدنظر قرار داده، در حالیكه چاپ این نسخه به راحتی قابل حذف بوده است. مسئله این است كه قبل از آماده شدن نسخه نهایی، دانشجو یك نسخه از رساله یا رساله خویش را به اساتید و داوران می دهد كه آنرا مطالعه كنند؛ در حالیكه كسی راجع به این نسخه صحبت نكرده است.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز در همین زمینه تشریح كرد: دانشجو موظف است سه نسخه از رساله را تحویل اساتید راهنما، مشاور و داور دهد تا رساله را طی دو الی سه هفته مطالعه كنند. ازاین رو مقدار زیادی كاغذ در این مرحله مصرف می شود. این در شرایطی است كه برخی از اساتید امكان دارد به خاطر ضعف بینایی و … امكان مطالعه فایل الكترونیكی را نداشته باشند.
حقیقی خاطرنشان كرد: در دنیا هم این طور نیست كه نسخه كاغذی به صورت كامل حذف شود. بعنوان مثال آمازون كتاب های الكترونیكی منتشر می كند اما این مورد سبب حذف نسخه های كاغذی نشده است. ازاین رو یك نگرانی كه در میان اساتید وجود دارد این است كه اساتید نتوانند نسخه الكترونیكی رساله را بخوانند یا اصلاح كنند.
وی خاطرنشان كرد: ممنوع شدن چاپ كاغذی نسخه نهایی رساله تصمیمی خوب و قابل اجراست كه در جهت مدیریت سبز و كاهش هزینه ها گرفته شده، اما باید در مورد نسخه پیش از اصلاح هم فكری بشود. بخصوص آنكه دانشجو بعضاً لازم است رساله را دو مرتبه پرینت بگیرد. در این قسمت بهتر است كه چاپ یا عدم چاپ رساله در مرحله پیش از اصلاح، بر عهده دانشجو یا استاد گذاشته شود. برخی از همكاران بخصوص همكاران مسن تر ما با نسخه الكترونیكی مشكل دارند و امكان دارد ممنوعیت چاپ در این مرحله بر كیفیت بررسی از جانب اساتید تأثیر بگذارد.
معاون پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز در ارتباط با شیوه نگه داری از رساله ها اظهار نمود: احتمالاً سروری برای نگهداری از رساله ها در نظر گرفته شده و از دانشجویان خواسته می شود رساله یا رساله خویش را در این سرور بارگذاری كنند.
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اخیراً در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور، چاپ كاغذی رساله ها، رساله ها، گزارش های علمی و درسی و یا تكالیف آموزشی رایج را از نیمسال دوم امسال ممنوع اعلام نمود.
مجتبی شریعتی نیاسر، در این نامه آورده است: "در راستای سیاست های دولت و با توجه به عزم دستگاه آموزش عالی در كاهش هزینه ها، صرفه جویی در مصرف كاغذ و دستیابی به اهداف برنامه مدیریت سبز و همینطور توجه به نقش آموزش عالی در بهینه سازی رفتارهای صحیح در جامعه، لازم است تمام دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی از سال تحصیلی آینده نسبت به حذف و ممنوع كردن چاپ كاغذی رساله ها و رساله ها، گزارش های علمی، گزارش های درسی یا تكالیف آموزشی رایج در همه مقاطع و رشته ها اقدام نمایند. گفتنی است تشخیص موارد استثنا (مصادیقی كه امكان نشر الكترونیكی آن وجود ندارد) بر عهده دانشگاه خواهد بود".
در همین زمینه محمد تقی نظرپور، معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر كمیته مدیریت سبز این وزارت خانه در مورد ممنوعیت چاپ رساله ها و گزارش های علمی از جانب دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی گفته است: این مبادرت به صرفه جویی مالی و كاهش وابستگی كشور به ارز بخصوص در شرایط تحریم كمك شایانی می كند.1398/04/18
14:38:51
5.0 / 5
4238
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما