بلعیدن باتری خطری جدی كه كودكان را تهدید می كند

بلعیدن باتری خطری جدی كه كودكان را تهدید می كند به گزارش مطب نما عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به بلعیدن باتری سكه ای بعنوان یكی از مشكلاتی كه در بخش اورژانس كودكان زیاد مشاهده می شود، اظهار داشت: این باتری ها در ابزار خانگی مثل ساعت و اسبای بازی های كودكان وجود دارد و كودك می تواند به راحتی آنها را از محل خود خارج كرده و ببلعد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دكتر علی اكبر سیاری - فوق تخصص گوارش و كبد كودكان اظهار نمود: شایع ترین سنی كه كودكان جسم خارجی را بلع می كنند معمولا در سنین زیر پنج سال است؛ زمانی كه كودك راه می رود، آغاز به جستجو می كند و حدودا در بیشتر موارد از طریق دهان و حس چشایی به دنبال شناسایی است.
وی افزود: كودكان در سنین نوپایی تعداد زیادی از اجسام خارجی را قورت می دهند، این اجسام بعد از ورود به معده دفع نشده و هیچ كسی هم خبر دار نمی گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی تصریح كرد: اگر مطمئن هستید كودك باتری بلعیده، فورا به پزشك رجوع كنید؛ چون كه این مورد بسیار خطرناك می باشد و حتی می تواند سبب مرگ كودك شود، باتری ولتاژ الكتریكی و مواد شیمیایی دارد، ضمنا حرارت هم ایجاد می كند؛ با این سه روش می تواند در عرض چند ساعت مری یا معده را سوراخ كند.
وی افزود: باتری های سكه ای معمولا حدود نیم سانتی متر قطر دارند، ولی عوارض خطرناكی ایجاد می كنند و حتی می توانند سبب مرگ كودك شوند.
به قول سیاری، اغلب كودكانی كه با بلعیدن باتری به اورژانس آورده می شوند، در سنین نوپایی و یا حتی شیرخوارگی هستند، متاسفانه باتری های جدید حاوی مواد مسمومیت زا مانند جیوه، لیتیوم و هیدروكسیدپتاسیم هستند كه اگر این مواد در تماس مستقیم با مری قرار گیرند، می توانند سبب آزاد شدن ماده سمی و سوختگی مخاط مری و مرگ كودك شوند.
این فوق تخصص گوارش و كبد كودكان افزود: باتری كه وارد معده شده باشد امكان دارد تا ۴۸ ساعت علامتی مانند دل درد و استفراغ خونی نداشته باشد، ولی باید از معده بیرون برود. همینطور اگر از معده عبور كرده و وارد روده شده باشد وضعیت كودك را مرتبا بررسی می نماییم و چنانچه بیشتر از سه روز باتری در روده باقی ماند باید از این ناحیه خارج شود؛ چون كه امكان دارد به این ناحیه هم صدمه بزند.
سیاری به والدین سفارش كرد: باتری های معیوب یا باتری های قابل شارژ را آزادانه در دسترس كودكان قرار ندهند و اگر باتری قابل استفاده نیست، حتما آنرا دور بیندازند، تمام وسایل الكترونیكی كه با باتری كار می كنند را به خوبی كنترل كنند و از بسته بودن درست محل قرارگیری باتری مطمئن شوند، از چسب های محكم برای بسته نگه داشتن در محل قرارگیری باتری استفاده كنند تا چنانچه دستگاه از دست كودك افتاد، در محل باتری به راحتی جدا نشود، همواره از وسایلی استفاده كنند كه برای دسترسی به باتری باید از آچار یا پیچ گوشتی استفاده گردد یا دارای قفل باشد و در حضور كودك از زبان یا دهان برای تست باتری استفاده نكنند.
وی تصریح كرد: در صورتیكه مراقبین یا والدین كودك متوجه مفقود شدن باتری شدند تا یافتن آن دست از جستجو برندارند، باتری ها كوچك هستند و امكان دارد علائمی در كودك ایجاد نكنند و گاهی هم علایم از همان ابتدا بروز می كند، مثلا راه هوایی توسط باتری بلعیده شده مسدود می شود و كودك احساس خفگی می كند. همینطور انسداد می تواند علایم خفیف تری مانند خس خس تنفسی، آبریزش غیرطبیعی از دهان، تهوع، مشكلات یا درد قفسه سینه، بلع با مشكل، كاهش اشتها، امتناع از خوردن، سرفه سخت، وقفه غیرطبیعی حین خوردن یا نوشیدن هم ایجاد كند. ازاین رو با دیدن این علایم، زود دست به كار شوید و با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر از بلعیدن باتری توسط كودك اطمینان دارید باز هم درنگ نكنید و منتظر علایم نمانید.
سیاری با بیان این مطلب كه اگر كودك باتری را بلعید، سریع او را به اورژانس انتقال دهید، سفارش كرد: گاهی خانواده به اشتباه به كودك آب یا شیر می خورانند و یا كودك را مجبور به استفراغ كردن می كنند، دقت كنید در این مواقع تا رسیدن اورژانس اقدامی انجام ندهید.
سیاری در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به جامدات خطرناكی كه بلعیدن آنها احتیاج به مداخله فوری پزشكی دارند، اظهار داشت: چنانچه جسم خارجی برنده و یا تیز مثل تیغ، سوزن و سنجاق باز، میخ و استخوان بلع شود، اگر در مری و یا معده گیر كرده باشد احتیاج به مداخله جدی دارد و باید بیرون برود، چه علامت داشته باشد و چه نداشته باشد.
سیاری با بیان این كه "سكه" یكی از شایع ترین اجسام خارجی بلع شده در كودكان زیر پنج سال است، تصریح كرد: از هر فردی كه سكه بلعیده باشد باید رادیوگرافی اورژانس قفسه صدری به عمل آید، هرگاه سكه در "مری" گیر كرد چه علایمی مانند سرفه، تنگی نفس و یا خروج آب از دهان داشته باشد یا نداشته باشد، باید بلافاصله بیرون برود.
وی افزود: به صورت كلی اگر قطر سكه كمتر از سه سانتی متر در افراد بزرگسال و دوسانتی متر در كودكان باشد از دستگاه گوارش عبور خواهد كرد، در این موارد باید به مادر آموزش داده شود كه مدفوع را از نظر دفع سكه كنترل كند.
این فوق تخصص گوارش و كبد كودكان اخطار داد: اگر چنانچه سكه و یا هر جسم خارجی دیگری بلعیده شد و فرد با عوارضی مانند تب، دل درد و استفراغ مواجه گردید، در نخستین فرصت باید به پزشك رجوع كند و اگر چنانچه سكه به مدت بیشتر از ۴ هفته در معده باقی ماند، باید با آندوسكوپی بیرون برود.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان این مورد كه امكان دارد استخوان مرغ و خصوصا ماهی هایی كه تیغ های ریز دارند در گلو گیر كنند، اظهار داشت: اگر چنانچه استخوان بسیار كوچك باشد می توان منتظر ماند تا به آرامی از گلو پایین رفته و انسداد ایجاد شده، رفع شود؛ اما اگر استخوان بزرگ باشد و عوارضی نظیر سرفه و یا خروج غیر طبیعی آب از دهان خصوصا در كودكان را ایجاد كند، باید فورا بیرون برود.
سیاری تصریح كرد: اجسام دیگری هم هستند كه امكان دارد كودكان از آن استفاده كنند مثل خرده شیشه، فلزات، تكه های چوب، خلال دندان، سنجاق سر و یا حتی در مواردی دیده شده كه كودكان قاشق خورده اند در این موارد حتما باید به پزشك مراجعه نمود و از اقدامات خودسرانه پرهیز كرد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، ایشان در ادامه به والدین اخطار داد كه مراقب اشیایی كه كودكان در دهان خود قرار می دهند باشند و اظهار داشت: آهنربا معمولا در آشپزخانه و اسباب بازی های كودكان وجود دارد، بلعیدن آهن ربا به دیواره های روده و معده كودكان صدمه جدی وارد می نماید و این خطر زمانی كه دو آهن ربا همزمان بلعیده شود، به علت ایجاد میدان مغناطیسی دو برابرمی شود.
این فوق تخصص گوارش و كبد كودكان یادآورشد: در بعضی موارد هم امكان دارد كودك سالم به صورت ناگهانی گرفتار آبریزش از دهان، احساس خفگی، صدای خس خس، احساس گیر كردن چیزی در گلو، حلق یا قفسه صدری، تب، امتناع از خوردن، دل درد شدید و استفراغ شود. در این موارد هم امكان دارد جسم خارجی وارد راه هوایی كودك شده باشد و لازم است كه بموقع به پزشك رجوع و جسم خارجی در نخستین فرصت بیرون برود.1398/04/12
18:41:04
2.5 / 5
4814
تگهای خبر: آموزش , پزشك , پزشكی , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(1)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما