طرح WHO برای مقابله با یك همه گیری نامحسوس جهانی

طرح WHO برای مقابله با یك همه گیری نامحسوس جهانی مطب نما: سازمان جهانی بهداشت (WHO) از طریق اندازی كمپینی بین المللی به منظور كنترل شیوع میكروب های مقاوم به آنتی بیوتیك ها بوسیله مصرف داروهای ایمن و موثرتر آگاهی داد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت سیستمی طراحی شده كه در آن داروهای آنتی بیوتیك مورد استفاده برای درمان شایع ترین عفونت ها، داروهایی كه وجود همیشگی آنها لازم است و داروهایی كه می توان از آنها تنها بعنوان آخرین گزینه نام برد، طبقه بندی شده اند.
هدف از این طرح پیش گیری از مقاومت آنتی بیوتیكی است كه بر اثر آن، میكروب ها در مقابل داروهای موجود مصون شده و سبب می شود عفونت ها و لطمه های جزئی حتی كشنده و مرگبار شوند.
بگفته كارشناسان این گونه از مقاومت های آنتی بیوتیكی به شكل طبیعی اتفاق می افتند اما استفاده نادرست از دارو می تواند این پروسه را تسریع كند. داروهای آنتی بیوتیك از دهه ۱۹۲۰ كشف شدند و تابحال جان ده ها میلیون انسان را در مقابل بیماری هایی از قبیل ذات الریه، سل و مننژیت نجات داده اند.
هرچند با گذشت چندین دهه، باكتری ها در مقابل داروهایی كه سال ها قبل قابلیت از بین بردن میكروب ها را داشتند مقاوم شدند.
در این كمپین به آمار سازمان همكاری و توسعه اقتصادی اشاره شده كه برآورد كرده طی ۳۰ سال آینده در اروپا، آمریكای شمالی و استرالیا حدود ۲.۴ میلیون نفر بر اثر عفونت های مقاوم به دارو جان خودرا از دست می دهند.
به گزارش روزنامه ژاپن تودی، بررسی ها نشان داده است بیشتر از ۵۰ درصد از داروهای آنتی بیوتیك در خیلی از كشورها به درستی استفاده نمی شوند و بخش عمده ای از آن به سبب تجویز این نوع داروها برای مقابله با بیماری های ویروسی است.
منبع:

1398/04/05
01:47:06
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما