من شكارچی شهاب سنگ هستم

من شكارچی شهاب سنگ هستم به گزارش مطب نما «شهاب سنگ ها در بازار جهانی از یك دلار تا گرمی ۴۰۰۰ دلار قیمت دارند. از هر ۲۸۶ شهاب سنگی كه در روی زمین پیدا شده حتما یكی از آنها قیمتی و از طلا گرانتر است. بارش شهاب سنگ از مریخ در سال ۲۰۱۱، چوپان های مراكشی را میلیونر كرد.»


این اطلاعات را دلال های شهاب سنگ منتشر نموده اند. خبرگزاری فرانسه هم اخیرا در گزارشی به آنچه در مراكش می گذرد پرداخته است: «شكارچیان این گنجینه های آسمانی تلاش می كنند در بیابان های مراكش شهاب سنگ پیدا كنند و با فروش آنها در بازارهای بین المللی ثروتمند شوند.
این شهاب سنگ ها برای دانشمندان بسیار باارزش است و اطلاعات بسیار خوبی درباره تشكیل منظومه شمسی در چهار و نیم میلیارد سال قبل و هم سیاره ها و تركیبات داخلی آنها در اختیارشان قرار می دهند. درخواست دانشمندان قیمت شهاب سنگ ها و طمع شكارچیان آنرا افزایش داده است.»
به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، تعداد شكارچی های شهاب سنگ در ایران هم كم نیست. دلال ها، تجارت شهاب سنگ را سالم می دانند؛ چون كه طرفداران آنها پژوهشگران منظومه شمسی، موزه داران و كلكسیون دارهای شخصی هستند كه برای خرید هر قطعه سنگ آسمانی، سند یا شناسنامه می خواهند كه از جانب آزمایشگاه های معتبر صادر گردیده است.
تاجران شهاب سنگ، شكارچی ها را ترغیب می كنند در جست وجوی سنگ هایی از ماه یا مریخ باشند. شایع كرده اند: «در آخرین بارش شهاب سنگ در سال ۲۰۱۱ كه مبدا ء آن سیاره مریخ و محل سقوط مراكش بوده است، چوپان ها میلیونر شده اند. آن شهاب سنگ ها گرمی ۴۰۰۰ دلار در بازار فروش رفتند، یعنی كیلویی ۴ میلیون دلار.»
دلال ها می گویند: شهاب سنگ های با ارزش گاه از حراجی های Christies یا Sotheby’s سر در می آورند.


شهاب سنگ ها بیشتر توسط دلال ها از ایران خارج می شود. حتی برای تشخیص آزمایشگاهی آنها را به خارج از كشور می فرستند. «حامد پورخرسندی» یك شكارچی شهاب سنگ است؛ با این تفاوت كه در چارچوب طرح پژوهشی مشتركی میان وزارت علوم با همكاری دانشگاه تهران و مركز مطالعات و آموزش علوم زمین در فرانسه به جست وجو و مطالعه شهاب سنگ های ایران می پردازد و در ثبت شهاب سنگ های پیدا شده در ایران، در بولتن های جهانی یا بانك شهاب سنگی جهان نقش مؤثری دارد.
خرسندی، چهار سال پیش نسبت به دلالی ها و سو استفاده از تجارت شهاب سنگ در ایران اخطار داده و اظهار داشته بود: «به موازات فعالیت علمی جست وجوگران شهاب سنگ ها، سودجویی های مادی زیاد شده. از آنجایی كه شهاب سنگ ها مثل سنگ های زینتی و جواهرات، گران قیمت هستند، طبیعتاً بازار كلاهبرداری هم در این عرصه پررونق شده و متأسفانه كسانی طعمه این سودجویی ها قرار می گیرند كه اطلاعات علمی كافی ندارند. مثلاً مراكزی هستند كه مدعی اند می توانند با آزمایش های علمی مشخص كنند كه آیا سنگ پیدا شده شهاب سنگ است یا نه.
این مراكز حتی مدعی اند: گواهینامه رسمی برای نمونه ها صادر خواهند كرد. به موازات این تبلیغات، صحبت از فروش سنگ ها به شیخ نشین ها هم مطرح می شود، آن هم با قیمت هایی نجومی. در این وضعیت، آدم های زیادی وسوسه می شوند كه بدون داشتن دانش كافی به جست وجوی شهاب سنگ ها بپردازند. طبیعتاً نمونه هایی هم پیدا می شود كه امكان دارد شهاب سنگ باشند. این جا، آن مراكز برای انجام آزمایش های علمی و صدور گواهینامه ادعایی، از كسی كه سنگ را پیدا كرده می خواهند كه چندین میلیون تومان به حساب آن مؤسسات واریز نماید.»
ایران همچون كشورهایی است كه درباره شهاب سنگ ها هیچ قانونی ندارد و خروج این سنگ ها از كشور بدون هیچ محدودیتی در حال انجام می باشد.


«حجت كمالی» هم كاوشگر شهاب سنگ است، تفاوت او با شكارچی های دیگر در این است كه مجموعه ای از ۳۰۰۰ شهاب سنگ پیدا شده در ایران را گردآوری كرده و اولین مجوز موزه خصوصی یا مجموعه شخصی شهاب سنگ را از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران گرفته كه اردیبهشت ماه امسال هم با حمایت معاونت میراث فرهنگی، ۷۰۰ قطعه از این مجموعه را در كاخ گلستان به نمایش گذاشت.
این مجموعه حاصل ۱۵ سال جست وجو كمالی در بیابان ها و كویرهای ایران بود. او به ایسنا می گوید: این مجموعه را با هزینه شخصی و به سختی جمع آوری كرده ام و شاید تنها مجموعه دار شهاب سنگ و ركورددار كشف آن در ایران باشم كه مجوز آنرا از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دریافت كرده است. معتقدم با عنایت به دشواری كه در كشف و گردآوری این شهاب سنگ ها متحمل شده ام نمی توان از نظر مالی ارزشی را برای این مجموعه تعیین كرد، مخصوصاً كه در این راه، هدف و رویكرد بیشتر علمی بوده است.
كمالی از سه هزار شهاب سنگی كه تأیید آزمایشگاه های معتبر را دارند، موفق شده ۲۹۹ قطعه را در بولتن جهانی شهاب سنگ ها ثبت كند. او درباره سرنوشت شهاب سنگ های دیگری كه گرفتار دلال ها و شكارچی های دیگر می شود، می گوید: گروه های زیادی برای پیدا كردن شهاب سنگ به كویر لوت و مركزی می روند و خیلی راحت شهاب سنگ ها را از كشور خارج می كنند كه در نهایت وارد زیرزمین می شود، منظور مكان هایی است كه در دسترس عموم قرار ندارد. هدف این جست وجوگران از پیدا كردن شهاب سنگ، بیشتر فروش آن در خارج از كشور است.
این شكارچی شهاب سنگ اصلی ترین هدفش را از گردآوری این مجموعه، ساماندهی كاوش ها و حتی تجارت آن ذكر می كند و ادامه می دهد: شهاب سنگ به لحاظ تحقیقاتی و البته مالی ارزش زیادی دارد. با این وجود هیچ قانون مرتبطی در زمینه شهاب سنگ در ایران وجود ندارد. هرچند كه نزدیك به دو سال است دولت همكاری هایی می كند تا سنگ ها از كشور خارج نشود. از طرفی اگر قانونی برای جرم خیز بودن كشف، خروج از كشور و یا فروش آن تصویب كنند، این كار به لحاظ علمی گرفتار خدشه می شود. بهترین ایده تشكیل موزه ای یا مجموعه ای است كه انگیزه ای برای نگهداری شهاب سنگ ها در ایران باشد، به صورتی كه حتی خرید و فروش آن و مهم تر از آن تحقیقات علمی در این مركز صورت گیرد. باید ضابطه ای باشد كه شهاب سنگ ها به راحتی از كشور خارج نشوند. این سرمایه ی پرارزش باید در ایران حفظ شود.
او می گوید: من در این راه ۱۵ سال سختی كشیدم، برای جمع آوری ذره ذره اطلاعات، تلاش، تحقیق و هزینه زیادی صرف كردم. با گردآوری این مجموعه و ثبت آن در بولتن های جهانی و نمایش آن در چارچوب موزه، می خواستم این راه برای دیگران آسان شود و علاقه مندان شهاب سنگ آن راه طاقت فرسا را باردیگر طی نكنند.
به قول كمالی، تا چند سال پیش در میان ۱۳۶ كشوری كه بیشترین شهاب سنگ ها را كشف كرده بودند، ایران در رتبه ۱۲۲ قرار داشت اما با كشف و ثبت شهاب سنگ های بیشتر حالا در جایگاه نهم قرار گرفته است.


در ایران هنوز یك آزمایشگاه علمی یا موزه ای برای نمایش دائمی شهاب سنگ ها وجود ندارد. مجموعه شخصی كه اولین مجوز رسمی را از سازمان میراث فرهنگی گرفته است هم تنها ۲۰ روز از ماه اردیبهشت فرصت داشت در كاخ گلستان تهران دیده شود، با این وجود به نظر می آید عیار این شهاب سنگ ها آن چنان كه باید در داخل كشور هنوز به دیده نیامده است.1398/03/27
19:38:50
5.0 / 5
4711
تگهای خبر: آموزش , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما