رشد شكوفه آبی تندرستی فرانسه در لرستان

رشد شكوفه آبی تندرستی فرانسه در لرستان مطب نما: یك محقق مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی لرستان اظهار داشت: عرق گل گاوزبان یك داروی باارزش برای التهاب چشم است.


حامد نظری در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا اظهار نمود: گل گاوزبان از گیاهان دارویی و دارای روغنی است كه به دلیل خاصیت شفا دهندگی از مدت ها قبل به خصوص در فرانسه شناخته شده بود.

وی با اشاره به اینكه این گیاه دارای شاخه های توخالی و آبدار است و ارتفاع آن به ۵۰ سانتی متر می رسد، اضافه كرد: برگ های این گیاه نسبتاً بزرگ و چین خورده به رنگ سبز تیره و تخم‎مرغی شكل نوك تیز بوده كه بطور متناوب بر روی ساقه گیاه قرار دارند.

نظری افزود: تمام سطح گیاه پوشیده از كرك های سفید و منشعب بوده و گل های این گیاه در انتهای ساقه قرار دارد و به رنگ روشن و ستاره‎ای شكل است.

این كارشناس بخش تحقیقات گیاه پزشكی با اشاره به اینكه میوه این گیاه به شكل چهار فندق كوچك و به رنگ قهوه‎ای مایل به سیاه است، افزود: این گیاه در فرانسه "شكوفه آبی تندرستی" نامیده می شود برای اینكه گل های آن به رنگ آبی است و داروی خوبی برای دهقانان كه معمولاً نیاز به تنفس بیشتر در هنگام كار كردن دارند، شمرده می شود.

وی تصریح كرد: برخی از نویسندگان معتقدند كه نام لاتین آن یك اسم تغییر شكل یافته به مدلول "قلب" و "من آورده‎ام" است برای اینكه اعتقاد بر این است كه این گیاه قلب را تقویت می كند.

نظری اظهار نمود: امروزه ثابت شده كه محصولات حاصل از برگ ها و پودر این گیاه خاصیت ضدافسردگی دارد و موجب افزایش نشاط روحی می شود. بطور مثال شربت ساخته شده از پودر این گیاه دارای خاصیت ضدافسردگی و ضد استرس های روحی و آرامش دهنده و تسكین دهنده قلب است.

این محقق مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی لرستان به تأثیر دارویی این گونه اشاره نمود و اظهار داشت: این گیاه بعنوان مدر، ملین و مسكن ثابت شده و استفاده از آن در فرانسه بعنوان ضد تب و ناراحتی های ریوی (تنگی نفس) بسیار رایج است.

وی با اشاره به اینكه این گیاه به دلیل داشتن تركیبات نمكی موجب افزایش فعالیت كلیه ها شده و بنا بر این استفاده از آن موجب كاهش تب می شود، افزود: همین خاصیت تسكین دهندگی آن به دلیل داشتن تركیبات موسیلاز در كل اندام های گیاه است.

نظری با اشاره به استفاده های غذایی از گل گاوزبان بیان كرد: از گل‎ و برگ های این گیاه می توان بعنوان چاشنی در نوشیدنی های تابستانی بهره برد و گل های این گیاه را برای تهیه مربا بهره برد.

این كارشناس ارشد گیاه پزشكی اظهار نمود: مربای آن برای افرادی كه از بستر بیماری برخاسته و دوران نقاهت را سپری می كنند و همین طور افرادی كه حالت ضعف دارند بسیار مفید می باشد.

وی با اشاره به اینكه گل ها و برگ های این گیاه را می توان در سالاد و سوپ خیار به كاربرد، اظهار داشت: برگ های قطعه قطعه شده گیاه را می توان درانتها زمان پخت سوپ ها استفاده و همراه با برگ های گل كلم پخت و مصرف كرد.

نظری با اشاره به اینكه برگ های تازه این گیاه نیروبخش و نشاط آور است، بیان كرد: گل گاوزبان یك گیاه مقوی برای غده فوق كلیوی به شمار می آید؛ همین طور مصرف این گیاه خاصیت ضد استرس های روحی (نشاط آور) دارد و جهت زندگی پر دغدغه امروزی فوق‎العاده مفید می باشد.

این محقق مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی لرستان تصریح كرد: گل گاوزبان ازنظر عناصر معدنی به خصوص پتاسیم بسیار غنی بوده و دم كرده (چای) تهیه شده از این گیاه برای كاهش تب بسیار مفید می باشد.

وی اظهار داشت: همین طور دم كرده گل گاوزبان بعنوان یك محرك تولید شیر در مادران می شود. عرق این گیاه نیز بعنوان یك داروی باارزش برای التهاب چشم به كار می رود. این گیاه برای درمان تب های عفونی، یرقان، سل، روماتیسم، خارش (حساسیت های پوستی)، تورم ها و زخم های گلو و دهان مفید می باشد.

منبع:

1398/03/05
14:54:03
5.0 / 5
4419
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما