گزارش دستاوردهای مقاله پژوهشگر ایرانی در سایت اخبار علوم پیشرفته جهان

گزارش دستاوردهای مقاله پژوهشگر ایرانی در سایت اخبار علوم پیشرفته جهان مطب نما: نتایج مقاله چاپ شده دكتر حسن نمازی، استاد دانشكده شیمی دانشگاه تبریز، بعنوان دستاوردی مهم، مورد توجه محافل علمی جهان قرار گرفت و به صورت یك گزارش در سایت ˮاخبار علوم پیشرفتهˮ انعكاس یافت.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، مقاله این عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز در فوریه سال ۲۰۱۹ با عنوان: In situ synthesized chitosan–gelatin/ZnO nanocomposite scaffold with drug delivery properties: Higher antibacterial and lower cytotoxicity effects در مجله: Journal of Applied Polymer Science /Volume 136، Issue 22، DOI: 10.1002/APP.47590 در آمریكا به چاپ رسیده كه مورد توجه محافل علمی و خبری قرارگرفته و بعنوان یك دستاورد علمی جدید و نویددهنده برای بهبود و رفع مشكلات مربوط به عرصه و ضایعات پوستی، انعكاس بین المللی یافته و در سایتADVANVED SCIENCE NEWS مورد تحلیل و بررسی قرارگرفته است.
دكتر نمازی در این زمینه اظهار داشت: در این تحقیق، داربست های هیدروژل نانو كامپوزیت كیتوزان-ژلاتین/اكسید روی (CS-GEL/nZnO) ساخته شده و پس از شناسایی ساختار شیمیایی آن، نهایتاً پتانسیل و كارایی آن جهت استفاده بالقوه در مهندسی بافت پوست مورد ارزیابی و مطالعه قرارگرفته است.
وی ادامه داد: داربست های بر پایه هیدروژل بعنوان یك ماتریس موقت عمل می كنند كه در آن سلول ها برای بازسازی بافت لطمه دیده می توانند رشد و تكثیر یابند.
این عضو هیئت علمی بابیان اینكه این تحقیق با كمك دانشجویان وی به سرانجام رسیده است، تصریح كرد: با افزودن اجزایی به داربست تهیه شده كه امكان تحویل مواد زیستی و داروها را به آن القا می كند به بازسازی بیشتر بافت لطمه دیده كمك می شود.
وی اشاره كرد: داربست ها از تركیب كیتوسان (CS)، ژلاتین (GEL) و اكسید روی (ZnO) تهیه شده بودند. كیتوسان یك عامل تسریع كننده بازسازی بافت سازگار با محیط زیست و زیست تخریب پذیر است كه دارای خواص ضد باكتریائی متوسط است. همین طور ژلاتین بعنوان ماده فعال بیولوژیكی برای تقویت چسبندگی و مهاجرت سلولی در تركیب نانو كامپوزیت وارد می شد. برای بهبود اثرات ضد باكتریائی، نانو كامپوزیت حاصل از نانو ذرات اكسید روی كه هیچ سمیتی برای سلول های سالم ندارند استفاده شد.
نمازی اظهار داشت: گروه تحقیقاتی اش توانسته است با واردسازی نانو ذرات اكسید روی، خاصیت تحویل داروی كنترل شده را به داربست سنتزی القا كند. در حقیقت نانو ذرات اكسید روی می توانند انتشار ناپروكسن بعنوان یك داروی ضدالتهاب غیراستروئیدی را برای مبارزه با التهاب حاصله طی بازسازی بافت لطمه دیده كنترل كند.
وی اشاره كرد: برخلاف مطالعات انجام شده قبلی در مورد این موضوع، نتایج این تحقیق، اثرات ضد باكتری بیشتر و سمیت سلولی كمتری را نشان داد.
طبق اعلام وزارت علوم، همین طور نتایج این مطالعه سنتز موفق داربست های هیدروژل CS-GEL/nZnO را اثبات می كند كه بطور ویژه جهت استفاده در كاربردهای بیوپزشكی، خصوصاً مهندسی بافت پوست سفارش می شود.1398/02/17
14:20:20
5.0 / 5
4216
تگهای خبر: بافت , پزشك , پزشكی , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما