توسط پژوهشگران بررسی شد

حذف فلزات سنگین از آب به كمك تمبر هندی

حذف فلزات سنگین از آب به كمك تمبر هندی مطب نما: تصفیه پساب های صنعتی و فاضلاب ها از فلزات سنگین و مضر، همواره بعنوان یكی از راهكارهای مهم برای مقابله با شرایط كم آبی در كشورها مطرح بوده است. در این رابطه، پژوهشگران كشور طی یك مطالعه پژوهشی، از قسمت های دور ریختنی مواد خوراكی برای حذف چنین فلزاتی بهره برده اند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، صنایع چرم سازی، آبكاری، فرآوری فلزات، تولید چوب، نقاشی و رنگ ها، نساجی، ساخت فولاد و بطری سازی از صنایع اصلی و منابع ایجاد آلودگی به فلز سنگین كروم هستند. كروم در دو حالت اكسیداسیون اصلی شامل كروم (VI) و كروم (III) دیده می شود. نوع اول كروم برای موجودات زنده، خطرناك تر و سمی تر از نوع دوم و سرطان زا است. حتی غلظت های پایین كروم (VI) باز می تواند سبب بروز مشكلات سلامتی همچون لطمه به كبد و سرطان پوست شود. بدین سبب تصفیه فاضلاب حاوی كروم (VI) و رسیدن به سطح ایمن آن لازم است.
به بیان محققان، چندین روش شامل اكسیداسیون- احیای شیمیایی، تعویض یونی، الكترودیالیز، ترسیب الكتروشیمیایی، تبخیر، استخراج حلال، اسمز معكوس، ترسیب شیمیایی و جذب، برای كاهش میزان كروم (VI) از محلول های آبی و فاضلاب استفاده می شود. اما در بین تكنیك های فوق، روش جذب به سبب سادگی، شرایط اجرایی و اقتصادی متوسط ترجیح داده می شود. در این خصوص، اخیراً جاذب های كربن فعال كه از مواد موجود و ارزان تهیه می شوند، به میزان زیادی توسعه پیدا كرده اند. كربن فعال به سبب سطح بالا، خصوصیات محیط میكرو متخلخل و طبیعت شیمیایی سطح آن، پتانسیل بالایی برای حذف فلزات سنگین از فاضلاب صنایع را دارا است.
در همین رابطه، گروهی از محققین كشور، مطالعه ای را به انجام رسانده اند كه در آن، از ذرات كربن فعال تهیه شده از پوسته میوه تمبر هندی كه با اسیدسولفوریك فعال شده بودند برای حذف كروم (VI) از محلول آبی بهره برده اند.
نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان می دهند كه مواد و روش مورد استفاده، بسیار مؤثر برای حذف فلز سنگین كروم (VI) از محلول های آبی است.
بگفته مرتضی شاهمرادی، پژوهشگر دانشكده مهندسی عمران- محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان و همكارانش: «رویكرد ریاضی پیشنهادشده در این تحقیق، توانست تأثیر پارامترهای تأثیرگذاری مثل اسیدیته، دوز جاذب، غلظت اولیه محلول كروم (VI)، زمان تماس و سرعت لرزاننده را به منظور كاهش كروم (VI) در محلول آبی فراهم كند».
آنها می افزایند: «در این تحقیق، مقادیر بهینه اسیدیته یا همان pH محلول، دوز جاذب، غلظت اولیه آلاینده كروم (VI)، زمان تماس و سرعت لرزاننده به ترتیب برابر با ۱، ۷ گرم در لیتر، ۵ میلی گرم در لیتر، ۱۲۰۰ دقیقه و ۲۰۰ دور در دقیقه یا rpm تخمین زده شدند».
بر این اساس، طبق اعلام مجریان پژوهش فوق، بازده حذف كروم به شیوه مورد استفاده در این تحقیق، تحت شرایط بهینه برابر با ۹۸.۶ درصد تخمین زده شد كه ۱۴ درصد، بیشتر از مقدار غیربهینه آزمایشگاهی است.
شاهمرادی و همكاران محققش معتقدند: «با توجه به كمبود آب و خشك سالی در كشور، تصفیه فاضلاب و استفاده از آن در بخش های غیرآشامیدنی می تواند تا حدودی كمبود آب را جبران كند و دراین بین، استفاده از روش های مناسب و كم هزینه ای نظیر استفاده از ماده طبیعی مورد استفاده در این پژوهش، می توانند راه گشا باشند».
نتایج علمی و فنی مطالعه فوق، در نشریه ای موسوم به «آب و خاك» از انتشارات دانشگاه فردوسی مشهد به چاپ رسیده است.
منبع:

1398/02/16
15:21:50
5.0 / 5
4605
تگهای خبر: تولید , سلامت , محققان , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما