با همت محققان مركز نانو فناوری دانشگاه آزاد انجام شد

تولید زخم پوش هایی برای درمان بیماری پروانه ای، ایجاد فولیكول مو در محل زخم EB

تولید زخم پوش هایی برای درمان بیماری پروانه ای، ایجاد فولیكول مو در محل زخم EB مطب نما: محققان مركز نانو فناوری دانشگاه آزاد به زخم پوش هایی برای درمان بیماری پروانه ای دست پیدا كردند كه نتایج فاز حیوانی علاوه بر آنكه توانست در مدت ۱۱ روز زخم ها را درمان كند، سبب شد در محل زخم فولیكول های مو رشد كند.


لاله ملك نیا در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه دو محصول نیمه صنعتی در مركز تحقیقات نانوی دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب تولید شده است، اظهار داشت: یكی از این پروژه ها مربوط به بیماران پروانه ای و دیگر زخم پوش ها حاوی داروی «تتراسایكلین» و «جنتامایسین» است.
وی هدف از تولید این محصولات را دارورسانی در موضع ذكر كرد و افزود: زمانی كه دارویی مصرف می شود بخشی از آن به هدر می رود، ولی این محصولات می تواند داروی مورد نظر را در موضع رهاسازی كند.
ملك نیا با اشاره به زخم پوش های مربوط به بیماران پروانه ای با اشاره به اینكه در تولید این محصول از نانو الیاف بهره گرفته شد، توضیح داد: در این محصول از یكسری نانو ذرات استفاده شد و این توانایی را دارد كه ضمن دارا بودن خاصیت آنتی باكتریایی، فرآیند درمان را تسریع كند.
وی جذب ترشحات زخم را از دیگر قابلیت های این زخم پوش ها نام برد و خاطرنشان كرد: این نوع زخم پوش ها از سوئد با هزینه های بالا به كشور وارد می شود و در این مطالعات سعی كردیم تا این پانسمان درمانی را در كشور بومی نماییم.
رئیس مركز تحقیقات نانو فناوری دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب با اشاره به اینكه تحقیقات آزمایشگاهی این محصول طی شده است، تصریح كرد: فاز حیوانی این محصول بر روی موش تست شد و نتایج به دست آمده در این فاز امیدبخش بوده و در حال زمینه سازی بررسی برای ورود به تحقیقات بالینی بر روی انسان هستیم.
ملك نیا با اشاره به نتایج به دست آمده در فاز حیوانی، اظهار داشت: در این فاز ۲۰ موش مبتلا با استفاده از این پانسمان ها تیمار شدند و نتایج نشان داد كه دوره ترمیم زخم ها نسبت به داروهای مرسوم كوتاه تر بوده است.
وی دوره درمان موش های پروانه ای با استفاده از این روش را ۱۱ روزه ذكر كرد و افزود: علاوه بر آن شاهد رشد مو بر بدن موش بودیم و این در شرایطی است كه با استفاده از روش های درمانی مرسوم نه تنها زخم به صورت كامل ترمیم نمی گردد، بلكه فولیكول های مو تشكیل نشده است.
این محقق، پدهای درمانی را حاوی بیومواد و زیست سازگار دانست و اظهار نمود: این پدها حاوی نانو ذرات اكسید روی (ZNO) با قابلیت آنتی باكتریال است و می توان هر دارویی را بر روی آن «لود» كرد.1398/01/13
13:44:32
5.0 / 5
4293
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما