اثر مكمل ها و ورزش هوازی بر كیفیت اسپرم

اثر مكمل ها و ورزش هوازی بر كیفیت اسپرم مطب نما: پژوهشگران رویان در بررسی های خود اثر تمرینات ورزشی یا مكمل های حاوی آمینواسیدهای شاخه دار بر بافت بیضه و شاخص های اسپرمی را مورد مطالعه قرار دادند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، افرادی كه بطور منظم ورزش می كنند، از مكمل های غذایی به منظور بهبود نتایج تمرینات روزمره و افزایش توده بدنی خود استفاده می نمایند.
آمینواسیدهای شاخه دار (BCAAs) همچون مكمل های پرمصرفی هستند كه اثرات مفیدی در انسان و مدلهای جوندگان نشان داده اند.
به منظور بررسی اثر تمرینات ورزشی یا مكمل های حاوی آمینواسیدهای شاخه دار بر بافت بیضه و شاخص های اسپرمی، دكتر بهادرانی، دكتر تولایی، دكتر نصر اصفهانی و همكارانشان در پژوهشگاه رویان، تعدادی موش نر را به شش گروه تقسیم كردند؛ گروه كنترل، گروهی كه فعالیت های هوازی انجام می دادند (ورزش)، گروهی كه ۲۰ میلی گرم مكمل دریافت می كردند، گروهی كه ۶۰ میلی گرم مكمل دریافت می كردند، گروهی كه در كنار فعالیت های هوازی ۲۰ میلی گرم مكمل باز دریافت می كردند و گروهی كه در كنار فعالیت های هوازی ۶۰ میلی گرم مكمل باز دریافت می كردند. سپس هشت هفته از اعمال این شرایط، بیضه و اپی دیدیم موش ها برداشته و بررسی گردید و عملكرد اسپرم و میزان تستوسترون خون ارزیابی شد.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Andrologia به چاپ رسیده است، نشان داد، فعالیت ورزشی به تنهایی یا همراه با مكمل آمینو اسیدی به صورت شایان توجهی میزان تستوسترون خون و تحرك اسپرم را افزایش داد. میزان پراكسیداسیون لیپیدی اسپرم در گروه ورزش، به مقدار زیادی كاهش پیدا كرد و شدت پراكسیداسیون لیپیدی در این گروه افزایش شایان توجهی داشت.
نتایج این پژوهش نشان داده است برخلاف ورزش شدید، ورزش استقامتی همراه با مصرف متعادل و نه دوز بالای مكمل های حاوی آمینواسیدهای شاخه دار، می تواند سبب برخی اثرات مساعد بر عملكرد اسپرم و تولید تستوسترون شود.1397/12/14
15:39:19
5.0 / 5
4935
تگهای خبر: بافت , تولید , كیفیت , مكمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما