رییس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان:

نگاه ما به دانش و پژوهش باید متحول شود، ضرورت افزایش تعداد محققان دولتی

نگاه ما به دانش و پژوهش باید متحول شود، ضرورت افزایش تعداد محققان دولتی مطب نما: رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان اظهار داشت: نگاه ما به دانش و پژوهش باید در كشور متحول شود چونكه مسیر طراحی زندگی جوانان جامعه امروز به آزمون های استخدامی و هیات علمی شدن در دانشگاه ها وصل نیست.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، فریبرز جمالزاد در استارتاپ زیستكار كه از طرف جهاد دانشگاهی استان گیلان برگزار شد، با اشاره به تحولات دیجیتال و ارتباطات همراه با تكنولوژی كه در كتاب موج سوم در دهه ۱۹۷۰ بیان شده بود، اظهار نمود: در این كتاب پیش بینی شده بود دنیا به سمتی خواهد رفت كه تكنولوژی همه امور را بدست می گیرد و دانایی، توانایی كار خواهد شد.
رئیس جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به كتابی از راشل كارسون تحت عنوان "بهار خاموش" كه در آن به تمام مشكلات زیست محیطی دنیای امروز پرداخته شده است، اضافه كرد: امروز جهان به نقطه تلاقی این دو قضیه رسیده و همین سوژه سبب شده است كه بشر به فكر مسیرهای میانبری كه برای رفع این مشكلات باشد، بیافتد.
ایشان سپس به برنامه های تعیین شده در نقشه جامع علمی كشور اشاره و اشاره كرد: درانتها این نقشه مقرر است ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی، از فناوری و ۴۰ درصد از پژوهشگران در آن سال از واحدهای خصوصی باشند. این آمار بیان كننده این است كه چیزی حدود ۱۰ درصد سهم دولت، ۵۰ درصد سهم دانشگاه ها و ۴۰ درصد سهم واحدهای خصوصی هستند.
جمالزاد به بحثی كه طی چند سال اخیر در برنامه پنجم توسعه تحت عنوان شركت های دانش بنیان به راه افتاده است، اشاره نمود و اضافه كرد: طی چند سال آینده تا تحقق نقشه جامع علمی كشور تنها با تاكید بر این شركت ها نمی توان به این امر تحقق بخشید پس باید یك میانبر و راهكار نوینی در این راستا شكل گیرد.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان با اشاره به برنامه ای دیگر در نقشه جامع علمی كشور، اشاره كرد: در این برنامه مقرر است به ازای هر هیئت علمی، چیزی در حدود ۰.۱ ثبت اختراع درانتها نقشه تولید شود، پس میانبرهای راه برای جوانان در این میان چیست و اختراعات كجاست؟
وی ادامه داد: فرصت و تریبون هایی كه امروزه تحت عنوان كسانی كه متخصص كار خواهند بود در اختیار جوانان قرار می گیرد، مجال ظهور را به آنان خواهد داد و اعداد و ارقام نمی تواند در نقشه جامع علمی كشور به جوانان اجازه ظهور دهد.
جمالزاد در ادامه با اشاره به اینكه برحسب ساختار سنتی كه در كشور وجود دارد به عبارتی افزایش محققان دولتی یا افزایش بدنه دولت، می تواند مجال حضور جوانان باشد تا ظهور پیدا كنند، اظهار داشت: متأسفانه شاهد می باشیم كه این اثر عملاً به صفر نزدیك می شود و اجازه حضور برای جوانان به روش های سنتی فراهم نیست پس باز هم باید راه های میانبر و سریع را انتخاب نمود راه هایی كه اجازه دهد جوانان در توسعه نقش داشته باشند.
طبق اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی گیلان درانتها ضمن اشاره به اینكه ۱۷ میلیارد متر مكعب آب خاكستری، آب سالمی كه می گیریم و از دسترس خارج می نماییم در كشور وجود دارد، اظهار داشت: تصفیه این آب نیاز به ایده، خلاقیت و تفكر دارد كه باید در میان این جوانان بروز كند و ایده های سنتی تصفیه خانه های شهر، تصفیه فاضلاب و بودجه های میلیاردی راه گشای حل اینگونه مسائل نیست البته برگزاری چنین استارتاپ هایی این راه های میانبر را فراهم می آورد.
1397/12/13
14:11:11
5.0 / 5
4485
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما