تهیه نسخه شهروندی پرونده الكترونیك سلامت

تهیه نسخه شهروندی پرونده الكترونیك سلامت مطب نما: رئیس مركز مدیریت آمار وفناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به آماده بودن پرونده الكترونیك سلامت بخش اعظم مردم ایران اظهار داشت: در حال آماده سازی نسخه شهروندی هستیم تا پزشكان و مردم به آن دسترسی داشته باشند.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، محمود تارا در یك برنامه رادیویی با اشاره به اقدامات مثبت فنی دولت دوازدهم در زمینه دولت الكترونیك اظهار نمود: از شروع طرح تحول اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته و دولت الكترونیك یكی از اولویت های برنامه ای در كل كشور است.
وی با اشاره به ۱۷۰ هزار مركز سلامت در كشور اظهار داشت: از این تعداد ۷۰ مركز به نظام پرونده سلامت متصل بودند، ولی در یكی دو سال ابتدای طرح تحول سلامت كلیه بیمارستان های دولتی به نظام پرونده الكترونیك متصل شدند. در سال ها ۹۴ تا ۹۶ حدود ۳۰ هزار مركز بهداشتی را به این نظام متصل كردیم.
رئیس مركز مدیریت آمار وفناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به اینكه امروز بخش های موثر مراكز به نظام پرونده الكترونیك ملحق شده اند، اشاره كرد: پرونده الكترونیك شهروندان در قانون برنامه پنجم و ششم یك ابزار برای در اختیار قرار گرفتن مردم نبود؛ بلكه بستری برای دسترسی خدمات سلامت كشور بود.
وی با بیان اینكه پرونده نظام سلامت از ابتدا قرار بود بستری به منظور تحقق نظام ارجاع و پزشك خانواده باشد، بیان كرد: امروز قسمت عمده جمعیت كشور دارای پرونده الكترونیك در حوزه بهداشت هستند و این چرخه در بیمارستان و داروخانه ها تكمیل شده است.
تارا افزود: امروز اگر هر شخص بدون دفترچه به بیمارستانی بازگشت كند، قادر می باشد وضعیت اطلاعات بیمه ای خودرا دریافت كند كه از بستر پرونده سلامت برخاسته است. همین طور نظام ارجاع یا پزشك خانواده در همین بستر قابل اجراست.
رئیس مركز مدیریت آمار وفناوری اطلاعات وزارت بهداشت بستر سازی داده ها را كمترین اقدام در امتداد پرونده الكترونیك سلامت دانست و اضافه كرد: ما این بستر را در حوزه خدمات سلامت استفاده می كنیم؛ همین طور در حال آماده سازی نسخه شهروندی هستیم تا پزشكان و مردم به آن دسترسی داشته باشند.
تارا افزود: اگر یك بیمار برای تكمیل درمان به مركزی تخصصی ارجاع داده شود، پرونده الكترونیك او باز به آن مركز ارسال می شود و حتی در استان هایی نظیر گلستان و مازندران نوبت بیمار باز به صورت خودكار دریافت و وقت ویزیت دریافتی به او پیامك می شود.
وی دو استان مذكور را محل پایلوت اجرای نظام ارجاع عنوان نمود و اضافه كرد: نظام نسخه الكترونیك، نظام اسناد الكترونیكی و… را هر یك در استان هایی خاص پیگیری می نماییم و وزارت بهداشت برنامه ای مدون دارد تا این چرخه را تكمیل كند.
تارا در پاسخ به این ادعا كه ناكارآمدی طرح تحول بدلیل ضعف اختیارات الكترونیك وزارت بهداشت است، اظهار نمود: بنده وارد ضعف وزارت بهداشت نمی شوم؛ درباره مشكلات موردی نظیر ورود استارتاپ ها به وزارت بهداشت، باید گفت در یكی دو سال قبل حوزه اجتماعی وزارتخانه برنامه ویژه ای برای پشتیبانی از استارتاپ ها اجرا كرد.
وی با انتقاد از تمایل استارتاپ ها برای دریافت مجوزهای مسئولانه و ورود به حوزه محتوایی خدمات سلامت اظهار داشت: بعنوان مثال فرد فاقد پروانه داروخانه یا آزمایشگاه نمی تواند در این دو حوزه نمایش خدمت كند.1397/12/10
20:27:04
5.0 / 5
4558
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما