نتایج یك پیمایش ملی پاسخ داد

اقتدارگرایی مردم ایران به كدام سمت و سوست؟

اقتدارگرایی مردم ایران به كدام سمت و سوست؟ به گزارش مطب نما بخش ششم نتایج پیمایش ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران از آن حكایت می كند كه اقتدارگرایی ایرانی ها نسبتاً كم است.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، جامعه آماری این پژوهش تمام شهروندان بالای ۱۸ سال كشور (شهری و روستایی) بوده اند و تعداد نمونه آماری برابر با ۴۸۹۰ نفر بوده است. در این طرح بیشتر از ۲۰ شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران مورد سنجش قرار گرفت.

شاخص اقتدارگرایی در این پیمایش با ۸ گویه "۱- بهتر است همیشه به حرف های مقامات سیاسی گوش نماییم نه حرف های كسانی كه از مقامات سیاسی انتقاد می كنند"، "۲- باید به بچه ها یاد داد همیشه حرف بزرگ ترها را بدون چون و چرا گوش كنند"، "۳- باید به دولت اجازه داده شود تا كتاب ها، روزنامه ها و فیلم ها را به صلاحدید خودشان سانسور كنند"، "۴- فقط با زور می شود قانون را در این جامعه حاكم كرد"، "۵- برای درست شدن ایران، قانون لازم نیست بلكه مرد مقتدری لازم است كه حرفش قانون باشد"، "۶- اكثریت مردم نمی توانند درست تصمیم بگیرند، باید كسی باشد كه به جای مردم تصمیم بگیرد و كشور را پیش ببرد"، "۷- هركسی حق دارد دین، سبك زندگی و رفتارهایی داشته باشد كه خودش دوست دارد، حتی اگر حكومت یا دیگران نپسندند" و "۸- فرد یا گروهی باید مردم را هدایت كند، مردم خودشان راه درست زندگی كردن را نمی دانند" مورد سنجش قرار گرفته، به گونه ای كه در هر گویه پاسخگو باید ظر خویش را بر روی طیف ۵ قسمتی (كاملاً مخالفم، مخالفم، مردد، موافقم و كاملاً موافقم) اعلام می كرد.
در هر كدام از گویه های فوق اگر كسی با گویه مورد نظر كاملاً مخالف باشد، نمره ۱ یعنی اقتدارگرایی خیلی كم و اگر كسی با گویه مورد نظر كاملاً موافق باشد نمره ۵ یعنی در گروه اقتدارگرایی خیلی زیاد دسته بندی شده است (این فرایند برای گویه ۷ معكوس بوده است). در انتها از جمع ۸ گویه مورد نظر شاخص اقتدارگرایی بر روی طیف ۰ تا ۱۰۰ محاسبه شده كه هر چه نمره فرد به ۰ نزدیك تر باشد، نشان دهنده اقتدارگرایی كم و هر چه به ۱۰۰ نزدیك تر باشد نشان دهنده اقتدارگرایی زیاد است.
نتایج مربوط به شاخص اقتدارگرایی نشان داده است در مجموع میانگین میزان اقتدارگرایی بر روی طیف ۰ تا ۱۰۰ برابر با ۳۸.۸ بوده است كه به طرز محسوسی از نقطه وسط طیف (عدد ۵۰) پایین تر است. میانگین این شاخص در پیمایش سال ۱۳۸۴ ایسپا برابر با ۴۲ از ۱۰۰ بوده است.

یافته های تحقیق از آن حكایت می كند كه میزان اقتدارگرایی در میان زنان (۴۰) اندكی بیشتر از مردان (۳۷) است و در میان گروه های سنی هم با افزایش سن میزان اقتدارگرایی بیشتر، می شود به صورتی كه میانگین اقتدارگرایی افراد ۱۸ تا ۲۹ سال برابر با ۳۶ و میزان اقتدارگرایی افراد بالای ۵۰ سال برابر با ۴۴ بوده است. در میان گروه های تحصیلی هم با افزایش تحصیلات به طرز معناداری میزان اقتدارگرایی كمتر می شود، به نحوی كه افرادی كه تحصیلات عالی (كارشناسی ارشد و دكتری) دارند، میانگین اقتدارگرایی شان ۲۹ و كسانی كه بی سواد هستند، میانگین اقتدارگرایی شان ۵۲ بوده است.
در یكی از سوالات مربوط به این شاخص، جمله «فقط با زور می شود در این جامعه قانون را حاكم كرد» به پاسخگویان عرضه شد كه در مجموع ۷۰.۲ درصد مخالف و فقط ۱۲.۸ درصد موافق این جمله بوده اند. مابقی هم یا مردد بوده و یا اظهار نظر نكرده اند.
در یكی دیگر از سوالات مربوط به شاخص اقتدارگرایی، میزان موافقت و مخالفت مردم پیرامون این جمله پرسیده شده است: «فرد یا گروهی باید مردم را هدایت كند، مردم خودشان راه درست زندگی كردن را نمی دانند» كه در مجموع ۵۱.۷ درصد مخالف و ۲۲.۹ درصد موافق این جمله بوده اند. مابقی هم یا مردد بوده و یا اظهار نظر نكرده اند.
بر اساس اعلام روابط عمومی ایسپا، موج دوم پیمایش ملی فرهنگ سیاسی مردم ایران به همت مركز افكارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) و با مشاركت مركز بررسی های استراتژیك ریاست جمهوری، معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در اردیبهشت ماه امسال انجام شد.
1397/12/04
14:49:10
5.0 / 5
4410
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما