سوء استفاده در حوزه طب سنتی افزایش یافته است

سوء استفاده در حوزه طب سنتی افزایش یافته است مطب نما: رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اظهار داشت: سوء استفاده در زمینه طب سنتی گسترده شده و افراد بسیاری بدون هیچ تخصص، تجربه و مدرك معتبر علمی به ویزیت بیماران پرداخته و نسخه می پیچند.


دكتر رامین نسیمی دوست روز سه شنبه به خبرنگاران اضافه كرد: برخی افراد ناآگاه به امور پزشكی حتی مبادرت به نسخه پیچی بلاعوض كرده و هزینه های هنگفتی را متوجه مردم می كنند.
وی اضافه كرد: در صورتیكه طب سنتی ایرانی توسط افراد باتجربه و مجاز به نمایش خدمات درمانی بكار گرفته شود می تواند بسیار كمك كننده باشد، اما وقتی هر كسی به خود اجازه كار در این حوزه داده و با شركت در یك دوره كوتاه مدت آموزشی، چه مجاز و چه غیر مجاز، آغاز به نسخه پیچی برای آحاد مردم می كند، باید منتظر عواقب ناخوشایندی در زمینه سلامت مردم بود.
او بیان كرد: برخی ها در عطاری ها، منازل شخصی و یا حتی در مراكزی تحت عنوان مطب فعالیت می نمایند و تعدادی حتی به عنوان پزشك شناخته می شوند، برخی دیگر هم با احداث دید منفی نسبت به پزشكان و طب رایج اهتمام در جلب مشتریان خود دارند.
نسیمی دوست اصرار كرد كه آحاد مردم باید بیشتر در مورد مسایل مربوط به سلامت خود حساس بوده و فریب این تبلیغات را نخورند.
رییس اداره طب سنتی ایرانی و طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اردبیل همین طور در زمینه رواج ویزیت و نسخه پیچی اینترنتی آگهی داد و اظهار داشت: متاسفانه شبكه های مجازی، كانال ها و گروه های زیادی به سبب سود فراوان حاصل از فروش داروهای گیاهی راه اندازی شده و بدون حتی دیدن بیمار فقط بر طبق نام بیمار یا توضیحی ناقص برای مردم نسخه می پیچند.
به گفته وی، این كارها با اصول طب سنتی ایرانی در تضاد كامل است چونكه این مكتب طبی به شرح حال و معاینه بیمار اهمیت زیادی می دهد.
وی اضافه كرد: هم اكنون در تعداد زیادی از استانها سلامتكده های طب سنتی دانشگاهی در حال فعالیت هستند و در شهر اردبیل هم مدتی است كه كلینیك تخصصی طب سنتی ایرانی در مركز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اردبیل راه اندازی شده و در حال خدمت رسانی به شهروندان است و مردم باید به این مركز و یا پزشكانی كه در زمینه طب سنتی آگاهی كافی و دارای مجوز فعالیت هستند بازگشت كنند.
نسیمی دوست درباب افراد و نهادهای مجاز و غیرمجاز آموزشی در این حوزه باز اظهار داشت: بر طبق اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم اكنون فقط دانشكده های طب ایرانی و انجمن های علمی طب سنتی ایران مجاز به برگزاری دوره های آموزشی و گواهینامه معتبر در حوزه طب ایرانی هستند.
وی افزود: طبق آیین نامه ابلاغی وزارت بهداشت، فقط پزشكان متخصص طب سنتی و پزشكان دوره دیده مورد تایید وزارت متبوع، دارای پروانه و مجوز معتبر در زمینه نمایش خدمات طب سنتی می توانند با رعایت ضوابط اقدام نمایند.
رئیس اداره طب سنتی ایرانی و طب مكمل دانشگاه علوم پزشكی اردبیل پیگیری راه اندازی سلامتكده طب سنتی ایرانی بخش دولتی و خصوصی، پیگیری راه اندازی داروخانه فرآورده های طبیعی و مكمل، بازدیدهای مستمر از مراكز نمایش دهنده خدمات طب سنتی ایرانی، راه اندازی كمیته راهبردی طب سنتی ایرانی در سطح دانشگاه و اطلاع رسانی و آموزش عمومی در سطح دانشگاهی و غیر دانشگاهی را همچون برنامه های این اداره ذكر كرد.
6016/3006


1397/10/06
14:10:30
5.0 / 5
4508
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما