مدیرعامل شركت فناوری بانك خون بند ناف رویان:

ایران به بیمارستان سلول درمانی نیاز دارد

ایران به بیمارستان سلول درمانی نیاز دارد به گزارش مطب نما مدیرعامل شركت فناوری بانك خون بند ناف رویان با استناد به جایگاه جمهوری اسلامی در دانش سلول های بنیادی، اظهار داشت: ایران به بیمارستان سلول درمانی و تعداد بیشتری مراكز پیوندهای سلولی نیاز دارد.


به گزارش مطب نما به نقل از ایرنا، دكتر مرتضی ضرابی شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری اضافه كرد: اگرچه ایران در دانش سلول های بنیادی و جمع آوری نمونه جز 10 كشور برتر دنیاست، ولی در كاربرد و استفاده از آن با كشور های دیگر فاصله بسیاری دارد.
وی توضیح داد: متاسفانه مراكز پیوندهای سلولی در كشور محدود است و با توجه به این كه برای درمان بیماران از طریق پیوند سلول های بنیادی در كشور داوطلب پیدا می شود، ولی باید در نوبت مراكز درمانی پیوند قرار بگیرند تا پس از 700 نفر، نوبت به آنها برسد.
ضرابی با بیان این كه سلول های بنیادی در آینده نه چندان دور جای دارو درمانی را خواهد گرفت، اظهار داشت: سلول درمانی یكی از موثرترین روش های درمانی است كه كمترین عوارض را دارد.
وی اضافه كرد: هم اكنون سلول درمانی به شكلی مكمل دارو درمانی است ولی در آینده به صورت كامل جای دارو درمانی را می گیرد و لازم است سرمایه گذاری در این حوزه گسترش یابد.
ضرابی اظهار داشت: هم اكنون سلول درمانی در خیلی از بیماری ها همچون سرطان خون و تالاسمی تنها راه درمان قطعی است چون هیچگونه درمان دارویی برای این بیماری ها وجود ندارد و به تازگی هم پژوهشگران بومی این روش را برای درمان بیماری های دیگر همچون آرتروز، بیماری های پوستی، ام اس و ضایعات نخاعی، سكته مغزی، فلج مغزی، اوتسیم و پاركینگسون به كار گرفته اند كه نتایج مثبتی به دنبال داشته است.

** مازندران، پیشرو در كاربردی كردن دانش سلول های بنیادی
مدیرعامل شركت فناوری بانك خون بند ناف رویان با بیان این كه مراكز پیوند سلولی در كشور محدود است، اظهار داشت: خوشبختانه مازندران یكی از استان های پیشرو در این زمینه است و دارای مركز تخصصی پیوند سلول های بنیادی است.
وی اضافه كرد: از زمانی كه فعالیت نگهداری خون بند ناف در مازندران آغاز شد، فعالیت های بسیار خوبی انجام گرفته است و در مجموع در این سال ها حدود پنج هزار نمونه در این استان جمع آوری شده كه به سبب وجود یك بانك نگهداری آن هم در تهران به استان تهران منتقل می شوند.
ضرابی با سخت و هزینه بر خواندن نگهداری خون بندناف و عمل پیوند سلولی، خواهان ورود خیران در این زمینه شد و همینطور از پرداخت تسهیلات برای این منظور اطلاع داد.
مدیرعامل شركت فناور بانك خون بند ناف رویان هزینه ذخیره خصوصی خون بندناف را سه میلیون تومان اعلام نمود و اظهار داشت كه بر مبنای توافقنامه ای كه با چند بانك انجام شد مققر گردید كه در این زمینه به والدین تسهیلات اعطا شود.
وی هزینه نگهداری سالانه را هم یك میلیون و 400 هزار ریال اعلام نمود.
ضرابی اظهار داشت كه با امضای تفاهمنامه با مركز بیماری های خاص، مقرر است از كمك های این مركز برای كاهش هزینه خانواده ها در ذخیره سازی و نگهداری خون بندناف استفاده گردد.
هم حالا حدود 15 هزار نمونه خون بندناف در بانك عمومی و 100 هزار نمونه در بانك خصوصی ایران ذخیره سازی شده كه 54 درصد آن حاصل تولد نوزادان پسر و 46 درصد هم حاصل نمونه خون بند ناف نوزادان دختر است.
همچنین 2 نوع بانك عمومی و خصوصی ذخیره سازی خون بند ناف وجود دارد كه در بانك عمومی خانواده ها در آستانه تولد فرزند خود، نمونه آنرا به بانك اهدا و دیگر مالكیتی بر خون بند ناف ندارند و این نمونه در اختیار هر بیمار نیازمندی قرار داده می شود.
در بانك خصوصی، خانواده ها بعد از تولد فرزند خود این خون را طی قراردادی با پرداخت هزینه جهت استفاده شخصی ذخیره سازی می كنند.
سلول بنیادی به سلولی گفته می گردد كه همزمان دو خصوصیت ' خود نوزایی ' و ' تمایز و تقسیم شدن ' به سلول های مختلف را داشته باشد.
تمام بافت های بدن انسان سلول های بنیادی خویش را دارند اما در زمان بروز مشكل جدی این سلول های بدن جوابگو نیست و باید سلول های ذخیره سازی شده مورد استفاده قرار گیرند.
7335/1654


1397/10/05
14:39:36
5.0 / 5
4330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما