آلودگی هوا، سكته های قلبی و مغزی را بیشتر می كند

آلودگی هوا، سكته های قلبی و مغزی را بیشتر می كند مطب نما: رییس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت ضمن تشریح عوارض آلودگی هوا برقلب انسان، اظهار داشت: رفع آلودگی هوا یكی از اولویت های بهداشتی است و به عزم ملی نیاز دارد.دكتر علیرضا مهدوی - معاون دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در گفت گو با ایسنا، با بیان اینكه آلودگی هوا تركیب پیچیده ای از ریزگردها، مایعات و گازها است، اظهار داشت: مطالعات مختلف نشان داده است كه مواجهه كوتاه یا طولانی مدت با ریزگردها و به صورت كلی آلودگی هوا موجب افزایش ریسك بروز حوادث قلبی عروقی یا سكته های مغزی و قلبی میگردد. مكانیسم های متعددی برای این حوادث معرفی شده كه افزایش انعقاد خون یا ترومبوز یكی از آنها است. خطر انواع آریتمی ها در مواجهه با آلودگی هوا بیشتر است.

وی اضافه كرد: یكی از مصادیق آلودگی هوا استنشاق دود دست دوم سیگار است كه ازچندی پیش در راهنماهای درمانی بین المللی، جلوگیری از سكته های قلبی و بیماری های قلبی - عروقی همراه با سایر عوامل خطر، دوری از آن سفارش شده است.

مهدوی اظهار داشت: در طول دهه گذشته مطالعات متعدد، شواهد بالینی و اپیدمیولوژیك قوی برای ارتباط آلودگی هوا و بیماری های قلبی و سكته های قلبی و مغزی در اختیار گذاشته است. مونوكسید كربن، اكسید نیتروژن، دی اكسید سولفور، ازن، سرب و ریزگردها در اندازه های كمتر از ۲.۵ تا ۱۰ میكرومتر مهم ترین مواردی هستند كه به آن اشاره شد. این مواد با افزایش ریسك بستری در بیمارستان و مرگ ومیر ناشی از بیماری های قلبی وعروقی بوده اند؛ بخصوص در افرادی كه گرفتار نارسایی احتقانی قلب یا آریتمی قلبی و یا هر دو آن هستند.

رییس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت اشاره كرد: هر یك از موارد فوق به نحوی بر سلامت قلبی و عروقی تاثیر می گذارند و یا در صورت مبتلاشدن به بیماری قلبی، آنرا تشدید می كنند. بیشترین علل مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا اغلب در كشورهای اروپایی به سبب سكته های قلبی و مغزی بوده است. بیماری های قلبی - عروقی تنها عارضه مواجهه با آلودگی هوا نیست و انواع بیماری های مزمن تنفسی و خیلی از بیماری های دیگر ناشی از آلودگی هوا هستند.

وی اضافه كرد: آنچه مسلم است آلودگی هوا نقش بارز و چشمگیری در سلامت انسان و كاهش امید به زندگی دارد. وقتی مدارك مستدل در مورد نقش دود دست دوم سیگار در بروز انواع بیماری های قلبی و ریوی در دست است، تصور آنكه سایه انواع آلودگی ها چه سرنوشتی برای انسان رقم می زند، دور از ذهن نیست.

وی درانتها اشاره كرد: با عنایت به موارد فوق باید تصریح كرد همچون بیماری های غیرواگیر، رفع آلودگی هوا باز یكی از اولویت های بهداشتی است و صد البته مسئولیت آن تنها متوجه یك ارگان یا سازمان یا یك وزارتخانه نیست، بلكه همه مردم، صنایع، سازمان ها، وزارتخانه ها و... به نحوی در آلودگی هوا و كوشش برای رفع آن نقش دارند. رفع آلودگی هوا به عزم ملی نیاز دارد. تصور این كه یك یا چند عامل برای آلودگی هوا وجود دارد، تصوری باطل است و راه های رفع آن پیچیده و نیازمند مشاركت های همگانی است.
1397/09/26
15:16:12
5.0 / 5
4336
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما