جایزه آكادمی علوم جهان برای دانشمند ایرانی

جایزه آكادمی علوم جهان برای دانشمند ایرانی به گزارش مطب نما دكتر حسین بهاروند موسس و رئیس پژوهشكده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان و دانشمند برجسته سلول های بنیادی، برنده جایزه سال 2019 فرهنگستان علوم جهان (Twas) در رشته زیست شناسی شد.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پژوهشگاه رویان، این جایزه به علت خدمات ارزشمند در تولید و نگهداری سلول های بنیادی، ارائه مفاهیم جامعی از پرتوانی و تمایز این سلول ها به سلول های عصبی، قلبی، كبدی به این دانشمند برجسته ایرانی اهدا شد.
این اولین بار می باشد كه در حوزه زیست شناسی یك دانشمند ایرانی موفق به دریافت این جایزه می شود، این جایزه در سال آینده طی مراسمی در گردهمایی عمومی فرهنگستان علوم جهان اهدا خواهد شد.
از جمله افتخارات این استاد برجسته دریافت جایزه بین المللی یونسكو در حوزه علوم زیستی در سال 2014 به واسطه تحقیقات ایشان روی سلول های بنیادی و كاربرد آن در پزشكی بازساختی در جهت بهبود كیفیت زندگی انسان ها است.
همچنین وی در سال 2017 میلادی بعنوان یكی از 20 فرد اثرگذار سلول های بنیادی از جانب سایت معتبر The Niche در سطح جهان معرفی شده است.
در چهاردهمین كنفرانس عمومی و بیست و هشتمین مجمع عمومی فرهنگستان علوم جهان (Twas) كه در تریست ایتالیا برگزار شد، دكتر بهاروند به علت نقش موثر در حوزه سلول های بنیادی بعنوان برنده این جایزه ارائه شد.
دكتر حسین بهاروند استاد ممتاز، موسس و رئیس پژوهشكده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان است. وی در سال 1382 برای نخستین بار سلولهای بنیادی جنینی انسانی و موشی را در ایران تولید كرده است و در سال 1387 به همراه همكارانش موفق به تولید سلول های بنیادی پرتوان القایی انسانی و موشی شد.
این فعالیت ها، او و همكارانش را قادر ساخت تا شاخه های مختلف پزشكی بازساختی را در ایران پایه گذاری و پیگیری كند.
زمینه های پژوهشی وی پیرامون ارتقا تحقیقات ترجمانی و پزشكی بازساختی از دیدگاه سلول های بنیادی، زیست شناسی تكوینی و مهندسی با الهام از طبیعت برای مطالعات مهندسی بافت و سلول است.
ایشان در كارآزمایی های بالینی مختلف و پیوند سلول های بنیادی بافتی مشاركت داشته است و همینطور در زمینه توسعه تولید صنعتی سلول ها فعالیت می نمایند. از وی بیشتر از 350 مقاله علمی بین المللی و 4 كتاب به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است. استاد بهاروند تابحال موفق به كسب 30 جایزه ملی و بین المللی شده است.
جوایز سالانه TWAS در 9 حوزه علوم كشاورزی، زیست شناسی، شیمی، علوم زمین، نجوم و علوم فضایی، علوم مهندسی، ریاضیات، علوم پزشكی، فیزیك و علوم اجتماعی اعطا می گردد كه امسال علاوه بر دكتر بهاروند از ایران، چهار دانشمند از چین، سه دانشمند از آرژانتین، یك نفر از تایوان، یك نفر از هند، یك نفر از مالزی، یك نفر از نیجریه و یك نفر از آفریقای جنوبی به صورت فردی یا مشترك برنده این جوایز شدند.
علمی ** 1201 **1440


1397/09/23
13:28:58
5.0 / 5
4682
تگهای خبر: بافت , پزشك , پزشكی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما