۶ سفارش برای پاكسازی كبد

۶ سفارش برای پاكسازی كبد مطب نما: سلامتی هر فرد بستگی به این سوژه دارد كه بدن چگونه سموم را حذف كند. با قرار گرفتن در معرض مواد زیست محیطی و خوراكی های فر آوری شده، بدن بیشتر افراد به شدت نیازمند یك سم زدایی جدی می باشد! پاكسازی كبد می تواند شروع خوبی باشد.به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، «فرادید» به نقل از دكتر اكس نوشت: در واقع، كبد یكی از ارگان های اصلی و ضروری بدن است كه دائما به صورت خستگی ناپذیری جهت سم زدایی بدن كار می كند. دیگر كاربرد های كبد به دام انداختن سموم و تصفیه آنها با تبدیل كردنشان به مواد بی ضرر است. همین طور كبد است كه متابولیسم دارو ها را در بدن بر عهده دارد. در صورتیكه در عملكرد كبد اختلالاتی احداث شود بدن قادر به هضم مواد غذایی به درستی نخواهد بود.

برخی از عملكرد های مهم كبد عبارتند از:

- تولید پروتئین های خاص كه برای پلاسمای خون بسیار حائز اهمیت می باشند.

- تنظیم میزان اسید آمینه های خون.

- ذخیره آهن، پردازش هموگلوبین خون جهت یافتن محتوای آهن.

- تبدیل آمونیاك سمی به اوره.

- تنظیم میزان لخته شدن خون در تمام بدن.

- پاكسازی خون از مواد سمی و لطمه زا.

- ذخیره مواد معدنی، آهن و ویتامین A.

كبد برای مراقبت از بدن، انجام وظایف متعددی را بر عهده دارد. گونه های متفاوتی از بیماری های كبدی وجود دارند اما جالب است كه بدانید بیماری سیروز یا تشمع كبدی تنها ناشی از مصرف الكل نیست. سیروز یك وضعیت جدی سلامتی است اما بر خلاف افكار عمومی، الكل بعنوان تنها علت مسئله شناخته نمی گردد.

در واقع بعضی از عواملی كه می توانند سبب سیروز كبد شوند عبارتند از:

- تغذیه صدف های خام

- برخی دارو ها (از جمله استامینوفن)

- سوء تغذیه شدید

- تغذیه قارچ های وحشی و سمی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

پاكسازی كبد به صورت موثر

امروزه ما با مواد مصنوعی و سمی بسیاری در خانه و محل كار خود مواجه می شویم. در زیر به برخی عوامل در رابطه با اختلالات كبدی اشاره شده است:

- سطح پایین پتاسیم

- مصرف دارو های وریدی

- قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی صنعتی و محیط های سمی

- چاقی و رژیم غذایی به همراه چربی های اشباع شده و غذا های فرآوری شده

- خالكوبی و پیرسینگ

- سطح بالایی از تری گلیسیرید در خون

- دارو هایی مانند استامینوفن

- عفونت های ویروسی

- بیماری خودایمنی

علائم و نشانه های اختلال در كبد

اگر بتازگی علائم و نشانه های زیر را در خود مشاهده كرده اید، امكان دارد مبتلا به اختلال در عملكرد كبد شده باشید. مهم می باشد كه نشانه ها را جدی بگیرید و مشكل را بیابید:

- نفخ و گاز

- ریفلاكس و سوزش در سر دل

- تغییر رنگ پوست یا چشم به رنگ زرد (نشانه های زردی)

- از دست دادن وزن

- فشار خون بالا

- اضطراب و افسردگی

- ادرار تیره

- خستگی مزمن

- تعریق مفرط

- بدن به راحتی كبود شود

- بی اشتهایی

خوشبختانه شما با راهكارهای نمایش شده می توانید عملكرد كبد خودرا بهبود بخشید. با پاكسازی این ارگان در عرض چند هفته، احساس رضایت و خوبی را تجربه كنید.

پاكسازی ۶ مرحله ای

این ۶ مرحله را دنبال كنید و سلامت خودرا بهبود ببخشید:

- مواد غذایی سمی را از رژیم غذایی خود حذف كنید.

- آب سبزیجات خام بنوشید.

- مواد غذایی غنی از پتاسیم مصرف كنید.

- تنقیه با قهوه.

- شیره گل خار، قاصدك و زردچوبه.

- خوردن جگر گاو یا قرص (beef liver tablets)

۱ - مواد غذایی سمی را از رژیم غذایی خود حذف كنید.

اگر در رژیم غذایی خود میزان بالایی از غذا های فرآوری شده استفاده می كنید، باید بدانید كه خطرات جدی سلامت كبد شما را تهدید می كنند. شكر های تصفیه شده، روغن های هیدروژنه، مواد غذایی فرآوری شده و انواع سوسیس و كالباس ها، همگی دارای مواد سمی مضر هستند. روغن های هیدروژنه، معمولا بعنوان چربی های ترانس شناخته می شوند و دارای سطوح بالایی از چربی های اشباع شده هستند. به صورت كلی در ساختار شیمیایی روغن به منظور افزایش طول عمر مفید، تغییراتی احداث می كنند. اغلب چربی های ترانس، به صورت مصنوعی است و هنگامی كه تولیدكنندگان روغن های مایع را به روغن های جامد تبدیل می كنند، تشكیل می شوند. مصرف آنها به میزان چشم گیری خطر مبتلاشدن به بیماری های قلبی را تا ۲۵ درصد یا بیشتر بالا می برد. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، اعتقاد ها بر این است كه چربی های ترانس سبب بروز مشكلاتی در سیستم ایمنی بدن و همین طور نشانه هایی از التهاب در سراسر بدن می شوند.

نیترات و نیتریت معمولا در مواد غذایی فر آوری شده، فست فود ها و انواع سوسیس و كالباس ها یافت می شوند و به صورت جدی سلامت افراد را تهدید می كنند. این مواد شیمیایی برای حفظ رنگ، افزایش طول عمر مواد غذایی و مهار رشد باكتری ها اضافه می شوند. بهتر است این غذا ها را بلا فاصله با انتخابی سالم تر جایگزین كنید. غذا های سالم عطر و طعم خوبی دارند و با كمی خلاقیت می توانید برای خانواده خوراكی سالم فراهم كنید.

یك تكه مرغ طبخ شده، جایگزین مناسبی برای سوسیس كالباس ها می باشد و می تواند بعنوان یك میان وعده یا تغذیه كودكان در مدرسه مصرف شود. چیپس و پفك یا دیگر فرآورده های فر آوری شده را باز با میوه های تازه، هویج، آجیل و گرانولا های خانگی جایگزین كنید.

۲- نوشیدن آب سبزیجات خام

نوشیدن آب تمامی سبزیجات خام جهت پاكسازی كبد می تواند امری غیر ممكن باشد. با این وجود، جالب است كه بدانید، با نوشیدن آب سبزیجات مختلف خام می توانید میزان مورد نیاز را دریافت كنید. با وجود اختلال در عملكرد كبد، نوشیدن آب سبزیجات مفید می باشد و می تواند سبب هضم آسان تر و جذب بهتر مواد غذایی شود.

سبزیجات مناسب برای پاكسازی كبد عبارتند از: كلم برگ، گل كلم و كلم بروكلی. در صورتیكه مزه این سبزیجات را دوست ندارید می توانید دیگر صیفی جات همچون هویج، خیار، چغندر و سبزی را به نوشیدنی خود اضافه كنید.

همه این سبزیجات به كاهش سطح اسید در بدن كمك می كنند و سبب احداث تعادل در pH می شوند. اضافه كردن سبزیجاتی نظیر جعفری، نعناع و دیگر سبزیجات مورد علاقه خود به تركیبات این نوشیدنی، عطر و طعمی فوق العاده به آن ببخشید.

هویج تازه جهت پاكسازی كبد ضروری می باشد. بتا كارتن هویج در كبد به ویتامین A. تبدیل میگردد و به كاهش سموم بدن كمك می كنند.

فیبر بالای موجود در سبزیجات سبب میگردد كه حذف سموم از بدن به خوبی انجام بگیرد و در نتیجه دستگاه گوارشی سالم داشته باشید.

۳- مواد غذایی غنی از پتاسیم مصرف كنید

آیا به شما تاكنون سفارش شده ۷۰۰، ۴ میلی گرم پتاسیم در روز مصرف كنید؟ احیانا نه. مواد غذایی سرشار از پتاسیم علاوه بر پاكسازی كبد، بلكه به كاهش فشار خون سیستولیك، كلسترول و حفظ سلامت قلب كمك بسیاری می كنند. اگر در مصرف مكمل های پتاسیم گرفتار شك شده اید، بهتر است این مواد غذایی را به رژیم خود اضافه كنید:

- سیب زمینی شیرین

جالب است بدانید این موز نیست كه سرشار از پتاسیم است، بلكه سیب زمینی شیرین می باشد. یك وعده سیب زمینی شیرین حاوی ۷۰۰ میلی گرم پتاسیم است بدون در نظر گرفتن فیبر بالا و بتا كاروتن. سیب زمینی شیرین تنها ۱۳۱ كالری دارد، با این وجود غنی از ویتامین B۶، C، D، منیزیم و آهن می باشد. در حالیكه به صورت طبیعی شیرین است، قند های موجود در آن به آرامی از راه كبد وارد جریان خون می شوند بدون اینكه موجب افزایش قند خون گردند.

- سس گوجه فرنگی

پتاسیم و دیگر مواد مغذی به میزان قابل توجهی در گوجه فرنگی یافت می شوند. بعنوان مثال، یك فنجان پوره گوجه فرنگی حاوی ۱، ۰۶۵ میلی گرم پتاسیم است، اما ۱ فنجان گوجه فرنگی تازه تنها حاوی ۴۰۰ میلی گرم است. هنگام انتخاب سس، چاشنی و یا پوره گوجه فرنگی مطمئن شوید كه از گوجه فرنگی های آلی تولید شده باشند.

- برگ چغندر و اسفناج

سرشار از آنتی اكسیدان. یك فنجان برگ چغندر حاوی بیشتر از ۱۳۰۰ میلی گرم پتاسیم است. برگ چغندر تازه را به دستور پخت غذا و رژیم غذایی خود اضافه كنید. همین طور به صورت طبیعی عملكرد كیسه صفرا را بهبود می بخشد. اسفناج تازه یك منبع فوق العاده پتاسیم است كه یك وعده آن می تواند حاوی ۸۴۰ میلی گرم باشد.

- لوبیا

تمامی لوبیا ها سرشار از پتاسیم، فیبر و پروتئین هستند. می توانید از میل كردن آنها به همراه كرفس و هویج لذت ببرید!

- موز

و بالاخره موز، این میوه شیرین و خوش طعم دارای ۴۷۰ میلی گرم پتاسیم است كه به هضم و حذف سموم و فلزات سنگین بدن كمك بسیاری می كند و در پاكسازی كبد نقشی اساسی را ایفا می كند.

توجه داشته باشید كه اگر میزان پتاسیم در بدن شما بالا است، باید در مصرف غذا های سرشار از پتاسیم محتاط باشید.

۴- تنقیه با قهوه

تنقیه با قهوه به یبوست، كاهش خستگی و سم زدایی كمك فراوانی می كند. در طول تنقیه، قهوه ارگانیك در روده شما حفظ می شود، به این معنا كه مایعات بتوانند از راه دیواره روده وارد كبد شوند. این اثر تحریك كننده، میزان زردآب (صفرا) را بیشتر می كند و كمك می نماید كه هر دو، كیسه صفرا و كبد از تمامی سموم شیمیایی پاك شوند.

۵- شیره گل خار، قاصدك و زردچوبه

- شیره گل خار

این گیاه بعنوان یك سم زدای فوق العاده شناخته میگردد كه برای پاكسازی كبد موردی مناسب می باشد. شیره گل خار در از بین بردن فلزات سنگین، دارو های سمی، آلاینده های محیط زیستی و الكل بسیار مفید عمل می كند. علاوه بر اینها به كاهش اثرات منفی ناشی از شیمی درمانی و اشعه كمك می نماید. مواد تشكیل دهنده این گیاه سبب تقویت دیواره سلولی كبد و حتی ترمیم آن میگردد.

- زردچوبه

زردچوبه درد های مفصلی را كاهش می دهد؛ عمل هضم را آسان؛ ضد افسردگی موثر؛ و به حفظ تعادل قند خون كمك می كند؛ بافت های سالم كبد و متابولیسم را تقویت می كند. هم اكنون محققان در حال انجام مطالعاتی جدید برای یافتن دیگر خواص آن در درمان دیگر بیماری ها می باشند، از جمله: بیماری آلزایمر، سرطان، افسردگی، سلامت پستان، سلامت پروستات و درد های مزمن.

- ریشه قاصدك

این گل به همراه ریشه اش سرشار از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. ریشه گل قاصدك دارای یك اثر طبیعی ادرار آور است كه اجازه می دهد كبد شما سریعتر سموم را از بین ببرد. همین طور سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود، میزان قند خون و ناراحتی های گوارشی را باز می كاهد.

۶- خوردن جگر گاو یا قرص (beef liver tablets)

كبد یك گاو جوان سالم كه چمن تغذیه كرده باشد می تواند غنی از ویتامین A. و B.، اسید فولیك، آهن، مس، روی و كروم باشد. كبد یا جگر یكی از مغذی ترین غذا هایی است كه می توانید مصرف كنید. اگر نمی توانید بخورید یا دوست ندارید، بهتر است قرص های beef liver tablets را مصرف كنید.
1397/09/14
15:30:54
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: بافت , بیمار , بیماری , پروتئین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما