جراحی لیزیك سفارش اول پزشكان نیست

جراحی لیزیك سفارش اول پزشكان نیست مطب نما: اهواز – یك جراح و متخصص چشم و فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك اظهار داشت: جراحی های عیوب انكساری در میان بیماران بیشتر بعنوان لیزیك یاد می گردد اما جراحی لیزیك سفارش نخست پزشكان برای درمان نیست بلكه استفاده از روش های غیر جراحی و در راس آنها عینك است.


دكتر حسن فرشید نیا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد ماهیت عیوب انكساری بیان كرد: ابتدا بهتر است چشم را با یك دوربین عكاسی مقایسه كنیم؛ یك دوربین عكاسی ساده شامل عدسی و فیلم حساس به نور است كه عدسی در قسمت جلوی دوربین تعبیه شده و پرتوهای نور را از محیط گرفته و بر روی فیلم دوربین عكاسی متمركز می كند تا یك تصویر واضح تولید شود.
وی اضافه كرد: در ساختمان چشم هم با شرایطی حدودا مشابه روبه رو هستیم به این مفهوم كه چشم هم 2 جز اصلی دارد كه بخش جلویی شامل عدسی و قرنیه است و شبكیه هم در پشت كره چشم
قرار گرفته است. عدسی و قرنیه پرتوهای نور را از محیط گرفته و آنها را بر روی شبكیه متمركز می كند تا تصویر واضحی از دنیای پیرامون حاصل شود.
فرشید نیا افزود: بر این اساس عیوب انكساری حالت هایی هستند كه تصویر اشیا به صورت دقیق روی شبكیه تشكیل نمی گردد بلكه در جلو و یا پشت شبكیه شكل می گیرند.

** نزدیك بینی شایع ترین عیب انكساری است
این جراح و متخصص چشم نزدیك بینی، دوربینی، آستیگمات منظم، آستیگمات نامنظم و پیرچشمی را همچون این عیوب برشمرد و اظهار داشت: نزدیك بینی شایعترین این عیوب است كه تصاویر در جلوی شبكیه تشكیل می گردد بنابراین فرد تصویر واضحی از اشیای دور ندارد.
وی بیان كرد: در دوربینی، فرد تصویر روشنی از اشیای نزدیك ندارد و تصویر در پشت شبكیه تولید می گردد و در استیگمات منظم قرنیه چشم حالت كروی منظم خویش را از دست داده وتقریبا به شكل بیضی در می آید و فرد برای برای انجام كارهای دقیق خود در فاصله دور و نزدیك نیاز به استفاده از عینك آستیگمات دارد.
فرشید نیا افزود: در آستیگمات نامنظم، كه یك حالت خاص و بیمار گونه است قرنیه به صورت كامل شكل منظم خویش را از دست داده و بنابراین تصویر كلیه اشیا در شبكیه یك تصویركاملا به هم ریخته است و فرد حتی با عینك هم دید خوبی ندارد؛ سردسته بیماری های منجر به این نوع عیب انكساری، بیماری قوز قرنیه است.
این فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك بیان كرد: پیر چشمی بیشتر در افراد بالای 42 سال تولید می گردد و دلیل آن كاهش توان تطابق چشم برای فواصل نزدیك است و این افراد برای انجام كارهای نزدیك مانند خواندن و نوشتن، كار با گوشی و كامپیوتر نیاز به استفاده از عینك پیرچشمی دارند.
وی اظهار داشت: برای درمان عیوب انكساری روش های غیر جراحی همچون عینك و لنز تماسی و روش های جراحی وجود دارد كه سفارش نخست برای بیماران استفاده از روش های غیر جراحی و در راس آنها استفاده از عینك است.
فرشید نیا افزود: گروهی از بیماران بنا به دلایل شغلی و زیبایی و یا پزشكی تمایلی به استفاده از عینك ندارند كه برای آنها می توان از روش جراحی بهره برد و از بین تمام پنج نوع عیب ذكر شده، نزدیك بینی، دوربینی و آستیگمات منظم قابل جراحی لیزیك هستند.
این جراح و متخصص چشم با اشاره به اینكه روش های جراحی اصلاح عیوب انكساری به 2 گروه عمده استفاده از اگزایمر لیزر و كاشت لنز تقسیم می شوند اظهار داشت: اگر بیماری شرایط مناسب برای انجام عمل جراحی گروه لیزر را داشته باشد پیشنهاد اول چشم پزشكان استفاده از این روش است و در كسانی كه به علت شماره چشم بالا و یا قرنیه نازك مناسب لیزیك نیستند امكان دارد مجبور باشیم لنز داخل چشمی ایمپلنت نماییم.
وی اضافه كرد: برخی درمان ها هم به صورت تركیبی شامل لنز و لیزر هستند كه تلفیق این 2 روش در بیماران با شماره های چشم بالا، نتایج خوبی را به همراه دارد.
فرشید نیا بیان كرد: جراحی اگزایمز لیزر شامل لیزیك، لازك، پی آركی و چند جراحی دیگر كه بیشتر بیماران به اسم لیزیك می شناسند؛ شایع ترین جراحی های این گروه لازك و پی آركی است.

** روش اسمایل (SMILE)جدیدترین روش جراحی لیزری است
این فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك اظهار داشت: جدیدترین روش جراحی لیزری هم روش اسمایل (SMILE)
است كه خوشبختانه اخیرا در ایران به این تكنولوژی دسترسی پیدا كردیم و در چند ماه اخیر این جراحی برای تعدادی از بیماران انجام، و نتایج عالی به دنبال داشته است.
وی افزود: در جراحی لیزر به وسیله اشعه لیزر شكل قرنیه به گونه ای عوض می گردد كه فرد دیگر نیاز به عینك نداشته باشند كه این لیزر به سه حالت قابل اعمال بر روی قرنیه است وقتی لیزر سطحی انجام می گردد بعنوان مثال به دنبال آر كی و لازك قرنیه برش نمی خورد و لیزر در سطح قرنیه اعمال می گردد و قرنیه به شكلی تراش داده می شود كه فرم مطلوب را پیدا كند.
فرشید نیا اظهار داشت: اما در لیزیك، لیزر در لایه های عمقی اعمال می گردد یعنی قبل از لیزر لایه ای از قرنیه را به ضخامت تقریبی 100 میكرون از سطح آن برداشته و لیزر در قسمت عمقی انجام می گردد.
این جراح و متخصص چشم اضافه كرد: در روش SMILE با استفاده از تكنولوژی لیزر جدید یعنی فمتو لیزر برش های خاصی در قرنیه انجام می گردد كه به علت دقت بالای این نوع لیزر نتایج خیلی خوبی دارد.

** همه بیماران مناسب جراحی نیستند
وی با تاكید بر اینكه همه بیماران مناسب جراحی نیستند در زمینه شرایط لازم برای انجام عمل جراحی موفق توضیح داد: سن مناسب، اولین شرط برای بیماران است كه باید 18 سال كامل باشد چون پیش ازاین سن، نتایج جراحی قابل پیش بینی نیست.

** بیماران با شماره چشم متغیر نامزد جراحی نیستند
فرشید نیا دومین شرط را ثبات شماره چشم عنوان نمود و اظهار داشت: بیمارانی كه شماره چشم متغیر دارند كاندید برای جراحی مناسب نیستند و زمانی كه شماره چشم به مدت 6 ماه ثابت ماند و یا تغییر جزیی داشت برای جراحی مناسب هستند.
این فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك افزود: همینطور بیمار نباید آستیگمات نامنظم داشته باشد
چون در این صورت نه تنها از جراحی سودی نمی برد بلكه دچار عوارض بعد از عمل هم می گردد.
وی بیان كرد: بیماران برای عمل جراحی باید ضخامت قرنیه خوبی تا حداقل 500 میكرون داشته باشند در غیر این صورت بعد از انجام جراحی، باقیمانده قرنیه ضخامت كمی خواهد داشت واین امر قرنیه را صدمه پذیر می كند در نتیجه برای بررسی این فاكتورها نیاز به عكس برداری تخصصی از قرنیه قبل از عمل داریم.

** برخی بیماری ها مانع جراحی هستند
فرشید نیا اضافه كرد: وجود برخی بیماری ها نظیر دیابت كنترل نشده، بیماری های روماتیسمی وجود گلوكوم و خشكی چشم شدید هم بعنوان موانع جراحی در نظر گرفته می شوند.
این جراح و متخصص چشم متذكر شد: در دوره حاملگی و شیر دهی منع انجام جراحی وجود دارد ولی سه ماه بعد از آخر شیردهی انجام جراحی برای مادران كاملا بی خطر است.
وی در مورد معایب و محاسن روش های جراحی اگزایمر لیزر بیان كرد: روش های لیزر سطحی مانند پی آر كی و لازك و لیزرعمقی یعنی لیزیك محاسن و معایبی دارند اما كیفیت دید این 2 گروه بعد از 6 ماه تفاوتی ندارد.
فرشید نیا اظهار داشت: افرادی كه لیزیك می شوند چون سطح قرنیه دست نخورده باقی می ماند درد بعد از عمل و خشكی چشم كمتری دارند.

** مشاغل در معرض ضربه مناسب جراحی لیزیك نیستند
این جراح و متخصص چشم افزود: یكی از ایرادات لیزیك این است كه چون یك لایه از قرنیه برش می خورد مستعد صدمه در مقابل ضربه است در نتیجه مشاغلی كه احتمال ضربه به چشم آنها زیاد است مانند مشاغل نظامی، آتش نشانی و ورزش كاران رزمی، مناسب جراحی لیزیك نیستند.
وی اظهار داشت: در لیزرهای سطحی این برش در سطح قرنیه تولید نمی گردد و روش های بسیار ایمنی از این نظر هستند و نتایج بینایی خوبی دارند.
فرشید نیا در مورد عوارض جراحی عیوب انكساری اضافه كرد: جراحی عیوب انكساری، بسیار ایمنی هستند اما مانند هر روش جراحی دیگر احتمال بروز عوارض ناچیز وجود دارد.

** عفونت و كدورت قرنیه از عوارض احتمالی جراحی است
این جراح و متخصص چشم اظهار داشت: همچون عوارض احتمالی تمام جراحی ها عفونت بعد از عمل است كه برای پیشگیری از آن برای بیماران آنتی بیوتیك هایی تجویز می گردد تا خطر عفونت كم شود.
وی بیان كرد: از دیگر عوارض كدورت قرنیه است كه بیشتر در روش های سطحی مانند پی آر كی و لازك اتفاق می افتد یعنی بعد از بهبود زخم قرنیه كدورت سطحی اتفاق می افتد كه مانع دید می گردد.

** احتمال نامنظم شدن سطح قرنیه خطرناك ترین عارضه است
فرشید نیا افزود: خطرناك ترین عارضه احتمال نامنظم شدن سطح قرنیه است كه اكتازیا نام دارد كه قرنیه شكل منظم خویش را از دست داده و نامنظم و موج دار می گردد یعنی دچارآستیگمات نامنظم می گردد.
این فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك اظهار داشت: این گروه از بیماران مدت ها بعد از جراحی، برای بهبود دید دوباره نیاز به استفاده از عینك و یا لنز سخت دارند.
وی احتمال برگشت شماره چشم و تشدید خشكی چشم را از دیگر عوارض احتمالی جراحی لیزر بیان كرد و اضافه كرد: احتمال این عوارض بسیار كم و در صورت وقوع قابل درمان هستند.
فرشید نیا افزود: در مورد جراحی كاشت لنز جدی ترین عارضه عفونت داخل چشمی است كه متاسفانه عارضه خطرناكی است و التهاب بعد از عمل و احتمال بروز آب مروارید سال ها بعد از جراحی هم از عوارض كاشت لنز است.
این جراح و متخصص چشم در این خصوص كه این سوال كه چرا خود چشم پزشك ها لیزیك نمی كنند پاسخ داد: این سوال معمولا از چشم پزشكان عینكی پرسیده می شود؛ در صورتی كه خیلی از همكاران ما سال ها قبل عینك استفاده می كرده اند و جراحی این گروه را انجام داده و الان نیازی به عینك ندارند.
وی افزود: جراحی عیوب انكساری یك جراحی انتخابی است اگر كسی با عینك راحت است سفارش نمی گردد كه بعنوان اولین گام جراحی را انتخاب نماید و در نتیجه پزشكان هم همین حالت را دارند و یا اینكه امكان دارد شرایط لازم برای انجام عمل جراحی را نداشته باشند.

** نكات لازم در مورد مراقبت پسه از عمل
فرشید نیا در مورد مراقبت های بعد از عمل اظهار داشت: انجام مراقبت دقیق بعد از عمل و رعایت سفارش های پزشك در حصول نتیجه خوب بعد از عمل و جلوگیری از بروزعوارض جراحی بسیار ضروری می باشد.
این فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك بیان كرد: معمولا بعد از جراحی توسط پزشك تعدادی قطره برای جلوگیری از عفونت و التهاب تجویز می گردد كه داروها باید مطابق دستور پزشك مصرف شود.
وی بیان كرد: معمولا به بیماران سفارش می گردد در چند روز اول بعد از جراحی از مالش چشم و حضور در محیط های آلوده و آب زدن به صورت اجتناب كنند.
فرشید نیا اضافه كرد: انجام كارهای روزمره مانند مطالعه یا تماشای تلویزیون منعی ندارد و بیماران بعد از چند روز می توانند سر شغل خود حاضر شوند.
این جراح و متخصص چشم افزود: از آنجائیكه كار طولانی مدت با كامپیوتر و تلفن همراه باعث خستگی چشم و خشكی چشم می گردد سفارش این است بیماران احتیاط لازم را رعایت نمایند و
مصرف قطره اشك مصنوعی هم برای جلوگیری از خشكی چشم ضروری می باشد.

** استفاده از عینك آفتابی در بیماران جراحی شده اهمیت مضاعف دارد
وی اظهار داشت: استفاده ازعینك آفتابی استاندارد نكته بسیار مهمی است كه به تمام افراد سفارش می گردد اما در بیماران جراحی شده اهمیت دو چندان پیدا می كند.
فرشید نیا تصریح كرد: بیماران در صورت بروز درد شدید كاهش دید و قرمزی چشم، رجوع فوری به پزشك داشته باشند.
این فوق تخصص قرنیه، پیوند و لیزیك اضافه كرد: مراجعات دوره ای برای معاینه هم در تضمین سلامت چشم بسیار مهم می باشد.
وی افزود: اگر كسی تمایل به استفاده از روش جراحی داشته باشد بهتر است پیش ازعمل به چشم پزشك و فوق تخصص قرنیه رجوع كند تا ارزیابی تخصصی لازم صورت گیرد.
تهیه كننده: خاطره غفاری
3004/ 6037


1397/08/15
16:36:12
5.0 / 5
4384
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما