حل معمای 100 ساله فشار خون

حل معمای 100 ساله فشار خون مطب نما: تهران– محققان موفق به كشف دو پروتئین شده اند كه فشار خون را حس كرده و با هدایت یك فرآیند غیر ارادی، افزایش و كاهش فشار خون را كنترل می كند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، رفلكس بارورسپتور (baroreceptor reflex) یك مكانیسم غیر ارادی و طبیعی بدن است كه برای ثابت نگه داشتن فشار خون به كار می رود. بعنوان مثال، فشار خون بالا سبب پایین آمدن میزان تپش قلب شده و به دنبال آن فشار خون كاهش خواهد یافت. فشار خون پایین فعالیت رفلكس بارورسپتور را كم می كند و در نتیجه میزان تپش قلب زیاد شده و فشار خون هم افزایش می یابد. این رفلكس توسط نورون های ویژه ای كنترل می گردد كه در كسری از ثانیه واكنش نشان می دهند.
نحوه این فرآیند و انجام آن به صورت غیر ارادی برای ثابت نگه داشتن فشار خون، سوالی است كه حدود یك قرن ذهن محققان را درگیر كرده بود. در این راستا محققان موسسه تحقیقاتی اسكریپس در آمریكا اخیرا به موفق به كشف دو پروتئین شده اند كه فشار خون را حس كرده و به فرآیند رفلكس بارورسپتور كمك می نماید. این دو پروتئین PIEZO1 و PIEZO2 نام دارند. این دو پروتئین علاوه بر اینكه در كنترل فشار خون نقش مهمی دارند، احساس فشار ریه ها، حفظ شكل گلبول های قرمز و فرآیندهای حیاتی دیگری را هم بر عهده دارند.
محققان معتقدند نحوه عملكرد این دو پروتئین و تعامل آنان با یكدیگر، اطلاعات ارزشمندی را در زمینه روش های موثر كنترل فشار خون در اختیار محققان قرار می دهد.
فشار خون نیرویی است كه توسط جریان خون به دیواره رگ ها وارد می گردد تا خون در سراسر رگ ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا كند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشكلات زیادی روبرو می گردد. به صورت متوسط از بین هر سه فرد میانسال، یك نفر به این عارضه مبتلاست. فشار خون مهمترین عامل بروز بیماری های قلبی و بیماری های قلبی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان است.
نتایج این مطالعه در نشریه Science انتشار یافته است.
علمی (6) ** 9259*2017


1397/08/12
14:59:37
5.0 / 5
5005
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پروتئین , قلب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما