اندازه گیری قندخون برای همه زنان آبستن الزامی است

اندازه گیری قندخون برای همه زنان آبستن الزامی است مطب نما: شیراز- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جهرم اظهار داشت: دیابت حاملگی تاثیر منفی بر رشد جنین دارد و اغلب بدون علامت است بنابراین برای تمام زنان باردار، قندخون اندازه گیری می گردد.


دكتر نجمه السادات مصلی نژاد، یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: اندازه گیری قند خون برای زنان آبستن باید بین هفته های 24 و 28 حاملگی صورت گیرد.
وی افزود: دیابت حاملگی می تواند سبب بروز نقص های مادرزادی، سقط جنین، رشد بیش از اندازه كودك، افزایش مایع آمنیوتیك، مسمومیت حاملگی و خطر مبتلا شدن به فشارخون بالا شود.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به عوارض دیابت حاملگی اظهار نمود: دیابت حاملگی(دیابت ملیتوس یاGDM) دیابتی است كه برای نخستین بار در خلال حاملگی شناسایی می گردد. دیابت به این معناست كه قند خون شما از حد معمولی بالاتر است و بدن از قند برای انرژی استفاده می نماید، اما قند زیاد در بدن می تواند مضر باشد.
مصلی نژاد با بیان این مطلب كه قند اضافی برای جنین مادر آبستن خوب نیست اظهار داشت: تغییرات هورمونی و وزن گیری بخشی از یك حاملگی سالم می باشد، اما هر دو مورد ترشح بیشتر انسولین را دچار اشكال می كند. در این صورت با عنایت به اینكه وجود انسولین برای ورود قند به سلول ها و تامین انرژی مورد نیاز بدن ضروری می باشد اما بدن مادر انرژی را كه نیاز دارد از غذا دریافت نمی نماید.
وی اضافه كرد: اضافه وزن، فشار خون بالا، اضافه وزن پیش از بارداری، سابقه‌ی خانوادگی دیابت، سابقه‌ی دیابت بارداری، مرده زایی، سقط جنین یا نوزاد درشت با وزن بیشتر از 3400 گرم در حاملگی های قبلی، سندرم تخمدان پلی كیستیك(pcos)، سابقه‌ی وجود مشكلی با انسولین یا قند خون مانند مقاومت به انسولین، عدم تحمل گلوكز یا پره دیابت از عوامل خطر برای دیابت نوع 2 است.
به گفته این پزشك، در زمان حاملگی مادر امكان دارد متوجه شود كه نسبت به شرایط معمول بیشتر تشنه، گرسنه و خسته می گردد و یا دچار تكرر ادرار شده است ولی این ها همگی علائم شایعی در زمان حاملگی هستند و طبیعی تلقی می شوند.
وی اضافه كرد: در صورتیكه خطر مبتلا شدن به دیابت حاملگی در مادر بیشتر باشد یا علائمی از دیابت را داشته باشد (نظیر وجود قند در ادرار ) اندازه گیری قند خون در نخستین ویزیت زمان حاملگی است و سپس پس از آن، در صورتیكه نتیجه آزمایش اول منفی باشد باردیگر این رویه بین هفته های 24 و 28 انجام می گردد.
به گفته وی مثبت بودن آزمایش قند خون دلیل بر مبتلا شدن به دیابت حاملگی نیست، ولی بیمار باید برای تشخیص قطعی مجدداً آزمایش دهد.
وی كنترل و بررسی منظم سطح قند خون در طول روز و انتخاب رژیم غذایی مناسب را از طریق های كنترل و درمان این بیماری دانست.
به گفته این متخصص زنان و نازایی، در مراحل اولیه به بیمار سفارش می گردد كه در خلال روز، چهار بار قند خون خویش را با دستگاه های اندازه گیری قند خون كنترل كند و این چهار بار شامل زمان های پیش از صبحانه و دو ساعت بعد از هر وعده غذایی است.
مصلی نژاد بیان كرد: یكی از راهكارهای مطمئن برای كنترل قند خون در طول روز، نظم غذایی مناسب می باشد. بر همین مبنا بیمار باید دریافت كالری از مصرف خوراكی ها را در چند نوبت منظم در طول روز توزیع كند.
وی اضافه كرد: بیمار باید مصرف غذای روزانه، قند و شكر خانگی خویش را یادداشت كند كه این امر باعث پرهیز از مصرف بی رویه قندهای ساده می شود، رژیم مناسب برای دیابت حاملگی شامل مصرف غذاهای سالم و پرهیز از مصرف غذاهای چرب، پرنمك و یا حاوی شكر است.
به گفته این پزشك، گنجاندن اقلام فیبردار در رژیم غذایی دیابت حاملگی مفید می باشد و سفارش می گردد به جای منابع كربوهیدرات ساده، از انواع غلات سبوس دار استفاده گردد.
وی انجام فعالیت ورزشی مانند پیاده روی منظم را در كنترل سطح قند خون بیماران بسیار مفید دانست و اضافه كرد: بیماران باید در نظر داشته باشند كه برای جلوگیری از بروز عوارض در رابطه با فعالیت بدنی، حتماً با پزشك متخصص خود مشورت كنند.
مصلی نژاد با اشاره به مصرف انسولین در حاملگی اظهار داشت: انسولین تنها داروی دیابتی است كه مصرف آن در خلال حاملگی در صورت عدم كنترل قند خون به بیمار سفارش می گردد.
وی افزود: مشاوره بیماران با یك آموزشگر دیابت یا یك متخصص تغذیه برای داشتن برنامه غذایی سالم بسیار ضروری می باشد.
به گفته وی داشتن وزن مناسب و كاهش وزن در افراد چاق، انجام ورزش به مدت 30 دقیقه در اغلب روزهای هفته، رعایت رژیم غذایی مناسب مانند مصرف غلات، میوه و سبزی و كاهش چربی از طریق های پیشگیری از دیابت پیش از حاملگی است.
این متخصص زنان با بیان این مطلب كه زنانی كه دیابت حاملگی داشته اند باید اندازه گیری برای دیابت و پیش دیابت را سالیانه ادامه دهند، اظهار داشت: تشخیص زود هنگام دیابت و پیش دیابت می تواند به پیشگیری از عوارضی چون بیماری قلبی كمك نماید.
9910 /1876


1397/08/06
15:33:50
5.0 / 5
5269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما