دید واضح از همه فواصل با لنز مارپیچی

دید واضح از همه فواصل با لنز مارپیچی به گزارش مطب نما، متخصصان موفق به ساخت لنزی منحصر به فرد شده اند که دید واضح را در تمام فواصل عرضه می دهد. این لنز با پیکربندی مارپیچی، در نورهای متنوع خوب عمل می کند و برخلاف لنزهای چند کانونی فعلی، بدون توجه به اندازه مردمک، قابلیت چند کانونی خویش را حفظ می نماید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، پیشرفت قابل توجهی در فناوری لنز با توسعه یک لنز مارپیچی شکل که قادر به حفظ فوکوس واضح در فواصل مختلف و تحت شرایط نوری مختلف است، حاصل شده است.
به نقل از آی ای، به قول پژوهشگران لابراتوار فوتونیک، عددی و علوم نانو(LP2N) برخلاف لنزهای معمولی که اغلب از اعوجاج رنج می برند، این لنز ابتکاری که دیوپتر مارپیچی(spiral diopter) نامیده می شود، به شکل بی عیب و نقص عمل می کند.
طراحی مارپیچی متمایز این لنز، نقاط کانونی گوناگونی را بوجود می آورد که شبیه به ترکیب چندین لنز است. این آرایش منحصر به فرد، دید واضح را در فواصل مختلف امکان پذیر می کند.
این تیم ادعا می کند که کاربردهای بالقوه این لنز زمینه های مختلفی همچون بهبود فناوری لنزهای تماسی، بهبود ایمپلنت های داخل چشمی برای آب مروارید و پیشرفت سیستم های تصویربرداری مینیاتوری را شامل می شود.
ایجاد یک گرداب نور
لارن گالینیر از نویسندگان این مطالعه، هنگام بررسی خصوصیت های نوری ناهنجاری های شدید قرنیه در بیماران، طراحی این لنز مارپیچی به ذهنش رسید.
این اکتشاف، جرقه ای برای مفهوم سازی یک لنز منحصر به فرد با پیکربندی مارپیچی شبیه به آب درحال حرکت مارپیچی شد تا توسط این لنز یک اثر گرداب نوری ایجاد شود.
این پدیده که «گرداب نوری» نامیده می شود، چندین نقطه کانونی متمایز بوجود می آورد و دید واضح را در فواصل مختلف تسهیل می کند.
گالینیر می گوید: به صورت سنتی، تولید یک گرداب نوری احتیاج به ادغام چندین مؤلفه نوری دارد. با این وجود، لنز ما مستقیماً عناصر ضروری برای تولید یک گرداب نوری را روی سطح خود ادغام می کند.
وی ادامه داد: در حالیکه تولید گرداب های نوری حوزه تحقیقاتی رو به رشدی است، رویکرد ما این فرایند را ساده تر می کند و به معنای پیشرفت قابل توجهی در اپتیک است.
پژوهشگران با استفاده از روشهای فنی پیشرفته ماشین کاری دیجیتال، این لنز را طوری ساختند که الگوی مارپیچی منحصر به فرد را به خوبی تجسم بخشد. متعاقبا، آنها کارایی لنز را با استفاده از آن برای گرفتن تصاویر دیجیتال، مشابه تصاویر نمایش داده شده در نمودار نورانی اپتومتریست ارزیابی کردند.
قابل توجه است که پژوهشگران کیفیت تصویر ثابتی را در اندازه های مختلف دیافراگم مشاهده نمودند. علاوه بر این، آنها متوجه شدند که گرداب های نوری را میتوان با تنظیم بار توپولوژیکی مطابق با تعداد دورهای محور نوری تنظیم کرد.
برنامه های کاربردی متنوع
یک تلاش مشترک میان رشته ای در تحقق توسعه این لنز جدید با ادغام طراحی هوشمندانه با روشهای فنی ساخت پیشرفته حیاتی بود.
برتراند سایمون از پژوهشگران این مطالعه اظهار داشت: پیدایش لنز دیوپتر مارپیچی که از یک ذهن مبتکر نشأت می گیرد، از راه یک همکاری گسترده با متخصصان نوری تأیید علمی شد.
هم اکنون پژوهشگران روی تعمیق درک خود از گرداب های نوری متمایز تولیدشده توسط لنز خود متمرکز شده اند. آنها قصد دارند کارآزمایی های سیستماتیک را برای ارزیابی اثربخشی آن در تصحیح بینایی در سناریوهای دنیای واقعی، با هدف بررسی جامع عملکرد و مزایای آن انجام دهند.
علاوه بر این، آنها درحال بررسی کاربرد بالقوه این مفهوم در عینک های تجویزی هستند و امکان عرضه دید واضح در فواصل مختلف را برای کاربران پیشبینی می کنند.
این لنز جدید می تواند عمق دید افراد را تحت شرایط نوری متغیر به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.
پیشرفت های آینده با این فناوری می تواند به پیشرفت هایی در فناوری های تصویربرداری فشرده، دستگاههای پوشیدنی و سیستم های سنجش از راه دور برای پهپادها یا خودرو های خودران منجر شود که می تواند آنها را قابل اعتمادتر و کارآمدتر کند.
جزئیات تحقیقات این تیم در مجله Optica انتشار یافته است.1402/11/23
08:48:27
5.0 / 5
288
تگهای خبر: بیمار , تولید , دستگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما