مدیركل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم عنوان كرد

ماهیت دادن به امیدآفرینی مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی در عرصه فناوری بوده است

ماهیت دادن به امیدآفرینی مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی در عرصه فناوری بوده است به گزارش مطب نما، مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ماهیت دادن به موضوع امیدبخشی و امیدآفرینی را مهم ترین دستاورد حوزه فناوری در کشور برشمرد و اضافه کرد: ما همیشه می کوشیم با سیاست گذاری و برنامه ریزی برای حوزه فناوری نگاهی به آینده داشته باشیم.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر امید رضایی فر، هم زمان با ایام الله دهه مبارک فجر در نشست تخصصی نوآوری و فناوری، دستاوردها، چالش های امروز و راهبردهای آینده که در محل سالن پندار پارک علم و فناوری دانشگاه تهران برگزار گردید، با اشاره به اینکه حوزه فناوری هم از زاویه ما و هم از ذات خودش رویکرد و فضای نوآورانه و شکوفایی در خودش دارد، در ادامه اظهار داشت: شاید بزرگترین دستاورد انقلاب را بتوان ماهیت دادن به موضوع امیدبخشی و امیدآفرینی در عرصه فناوری در کشور دانست که ملموس است.
وی، با اشاره به اینکه فضایی در این زمینه شکل می گیرد محیطی برای دستیابی به آمال و برنامه های امیدبخش و امیدآفرین است، اظهار داشت: خیلی از اوقات پروژه ها و برنامه ها و اتفاقاتی که نیاز دارد یکسری افراد با اعتماد به نفس و حمایت های خودشان ساختاری ایجاد بکنند در این اکوسیستم شکل گرفته است.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، با اشاره به ایجاد ادبیات "پارک علم و فناوری" از سالهای ۸۱ و ۸۲ در کشور اضافه کرد: ماهیت این پارک های فناوری با فضای پژوهش و حوزه های در رابطه با صنعت عجین است موضوعی که در سالهای قبل از آن دفاتر ارتباط با صنعت و یا سازمان پژوهش های علم صنعتی ایران این وظیفه را بر عهده داشته است که با پیدایش این پارک ها همان مسیر با برنامه، رویکرد و کارکرد ساختاری مشابه اما تکامل یافته تر ادامه پیدا می کند.
رضایی فر، با اشاره به اینکه طی این سال ها همیشه کوشیده ایم تا بستر مناسبی در محیط های علمی و دانشگاهی به نام پارک های فناوری و مراکز رشد ایجاد نماییم، اشاره کرد: شاید از دیگر دستاوردهای ملموس انقلاب اسلامی ایجاد فرهنگ و ادبیات دانش و فناوری است. ممکنست ما هنوز به فاکتورهای قابل اندازه گیری و قابل رقابت در عرصه فناور شدن صنعت دست نیافته باشیم اما این مسیر را تا حالا به درستی طی کرده ایم.
وی، با اشاره به اینکه امروز همه با واژگان دانش بنیان، فناوری و پارک علم و فناوری آشنا هستند، اضافه کرد: همه امروز پارک های فناوری را به همراه مجموعه های مستقر در آن بازیگران جدی این مجموعه می دانند. به ویژه بعد از تصویب قانون جهش دانش بنیان این مساله در مناسبات اساسی بیشتر نمود یافته است.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، از انتظارات را نزدیک شدن حوزه فناوری به فاکتورهای کمی اقتصادی دانست و اشاره کرد: شاید اگر ما دستاوردی از حوزه تجاری سازی به دست بیاوریم سهمی از بازار را به خود اختصاص داده ایم. تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد کشورهای بالای جدول GDP ارزش افزوده ناشی از فناوری داشته اند چیزی که ما نمی توانیم در معیارهای فروش معمولی به آن نائل شویم. این در حالیست که فعالیت در این حوزه(کسب ارزش افزوده از فناوری) می تواند میزان تأثیرگذاری ما را افزایش دهد.
رضایی فر، با اعتقاد به اینکه اگر سراغ فروش ناشی از تجارت محصولات طبیعی با رده های پایین تکنولوژی برویم جایگاه زیادی در عرصه دستاوردهای اقتصادی نخواهیم داشت، اظهار داشت: اما اگر بخواهیم جایگاه مناسبی درباره ی دستاوردهای اقتصادی برای خود تعریف نماییم، این مساله تنها بوسیله ارزش افزوده فناوری امکان پذیر است.
وی، اشاره کرد: هنوز در بسیاری اوقات در ساختارهای مترادف یا متعامل با حوزه اقتصاد در فناوری بیگانه هستیم و عملاً زمانی درباره ی ارزش گذاری فناوری صحبت می نماییم از یک زاویه به موضوع نگاه می نماییم و از آن طرف سراغ ارزش محصول می رویم که این دو معکوس هستند.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، اشاره کرد: بعضاً دیده می شود اتمسفر و جو کلی که در فضای علمی و دانشگاهی و فناوری ممکنست وجود داشته باشد بسیاری از اوقات در تقابل با حوزه های اقتصاد، سرمایه گذاری و سرمایه پذیری است.
رضایی فر، با اشاره به اینکه بدین جهت فناوری عملاً نمی تواند در تطبیق حوزه اقتصاد ساختار جدی پیدا بکند، در ادامه اشاره کرد: افراد حوزه فناوری از خود توقع بیش از حد دارند که این مساله با ورود آنها به حوزه اقتصاد فاصله می اندازد. در مقابل، این زیاده خواهی که در فضای فناوری به وجود می آورد در حقیقت دیوار دفاعی خواهد بود برای ورود و تعامل آنها با حوزه اقتصاد، قیمت گذاری محصولات فناوری خروجی.
وی افزود: همان افرادی که دانش های فنی شان را با توقع زیاد به اشتراک می گذارند تناسب عرضی و طولی فناوری در محصولشان وجود ندارد. و انتظار از ساختار دانش فنی با ادبیات آنها متفاوت می باشد. به عنوان مثال فردی که به دانش فنی رسیده است حالا در مرحله کسب وکار قرار دارد. در دانش فنی سهم و یا ارزش آنرا بسیار بالا می دانست اما در تبدیل آن به محصول ارزش فناوری را به حد صفر و به کسب وکار بیش از اندازه اهمیت می دهد.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، با اشاره به اینکه ما در عرصه ارزش گذاری و ارزش افزوده فناوری، سرمایه گذاری و سرمایه پذیری فناوری بسیار جای کار داریم، اشاره کرد: از کارهایی که در این زمینه درحال برنامه ریزی هستیم ایجاد فضا، بستر و یا تسهیلاتی برای مالکیت فکری است.
رضایی فر، با اشاره به اینکه همچون کارهایی که باید بیشتر به آن بپردازیم ایجاد تیم ورک های کاری است، اظهار داشت: با تیم ورک کردن کارهای فناورانه دانشجو، استاد، محقق، دانشمند و حتی صنعت گر در کنار هم تلاش می کنند، نباید این افراد را از حوزه تحقیقات خارج نماییم و در تله فضای کسب وکار بیندازیم اما باید در کنارش از انتفاع ارزش افزوده فناوری آنها هم بهره مند شد.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، با اشاره به اینکه هم اکنون وضعیت معکوس است، اظهار داشت: ما عملاً از یک طرف یک گارد دفاعی در راه ارزش گذاری اقتصادی فناوری می بینیم و از جانب دیگر دستاورد حداقلی در خروجی های فناوری. باید این دو را بهم نزدیک کرد. افراد درگیر در این زمینه باید پیشنهاداتی به ما از زاویه کلی بدهند تا بتوانیم به کمک آنها موضوع سرمایه گذاری و سرمایه پذیری خطرپذیر را به یک جریان جدید تبدیل نماییم.
وی، با اشاره به اینکه ما نیازمند یک شتابدهنده ویژه هستیم تا این اکوسیستم نفوذ و توسعه ویژه پیدا بکند، اشاره کرد: ما باید طعم واقعی درصد دانش بنیانی و ارزش افزوده فناوری در اقتصاد را با این چارچوب به حوزه اقتصاد بچشانیم.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، با اشاره به وجود حدود ۹۶۰۰ شرکت دانش بنیان و ۱۳ هزار شرکت فناور در کشور، اشاره کرد: این اعداد و ارقام برای ما کوچک شده است و انتظار داریم این فضا بیش از این رشد کند اتفاقاً افرادی با نگاه بیزینسی و هلدینگ محور باید کنسرسیوم های زیادی ایجاد کنند.
رضایی فر، با اشاره به اینکه باید یکسری تیم ورک های هلدینگی فعالی داشته باشیم، اظهار داشت: افراد فعال در عرصه های تخصصی خیلی از اوقات به ابزارهای مالی و ابزارهای تخصصی توسعه کسب وکار نیاز دارند.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، با اشاره به وجود ظرفیت پارک های فناوری به ویژه دانشگاهی اظهار داشت: بر این اساس ما طرحی با عنوان دستیار فناوری داشتیم که به خوبی از آن استقبال شد امسال هم این طرح ادامه دارد اما این طرح باید به عنوان بستری غیر حمایتی بتواند در مجموعه اکوسیستمی جا بیفتد. رضایی فر، با طرح این پرسش که چرا از ظرفیت دانشجوی سال آخر در بستر شرکت های مستقر در پارک استفاده نمی شود؟ گفت؟ این باید به یک مطالبه جدی تبدیل گردد تا در نهایت ارتباط میان دانشگاه جامعه و صنعت برقرار شود.
وی، موضوع صادرات را از دیگر چالش های مطرح در عرصه فناوری برشمرد و اضافه کرد: در عرصه فناوری آن چیزی که باید از نظر دستاورد اقتصادی با نگاه حداکثری به آن پرداخت موضوع صادرات است نه فروش های داخلی. شاید قسمتی از تامین نیازهای داخلی استقلال تامین نیاز خودمان باشد اما آنچه می خواهد به اقتصاد ختم شود باید رویکرد خارجی داشته باشد وگرنه عملاً بدون صادرات و تبادلات مالی بین المللی تنها بازارهای خودمان را جابه جا کرده ایم.
مدیر کل سیاست گذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم، سهم صادران محصولات دانش بنیان از GDP را کمتر از ۱ درصد برشمرد و اضافه کرد: برای ارتقاء آن نظامات تامین مالی، ایجاد زمینه های صادراتی و... مهمست شاید برای آن نیازمند قانوگذاری، کارهای حمایتی یا هماهنگی باشیم.
رضایی فر، تصریح کرد: از بزرگترین اتفاقات در اکوسیستم مالی ایجاد صندوق در صندوق خطرپذیر است و اینکه افراد سرمایه های سرگردان را با تضمین به حوزه فناوری بیاورند که در این زمینه کارهایی شروع شده است.1402/11/21
09:43:16
5.0 / 5
128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما