اولویت های تحقیقاتی موسسه نیماد

اولویت های تحقیقاتی موسسه نیماد به گزارش مطب نما، با بروزرسانی اساسنامه موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران، اولویت های تحقیقاتی نیماد در چارچوب ۹ کمیته تخصصی برای سال ۱۴۰۱ اعلام گردید.


به گزارش مطب نما به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب عنوان کرد: تعیین اولویت های تحقیقات علوم پزشکی، شامل نوآوری ها، فناوری ها و کمک به تدوین سیاست های کلی پژوهش در کشور همچون اهدافی است که در فرایند بازنگری اساسنامه موسسه نیماد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن اشاره به اولویت های کمیته درمان های نوین، فناوری و نوآوری های علوم پزشکی اظهار داشت: ابرروندهایی که آینده حوزه پزشکی و سلامت را تحت تأثیر قرار می دهند، علم و فناوری پیشرو و تأمین نیازهای پژوهشی و فناورانه بخش تحقیق و توسعه فرآورده های سلامت محور و تجهیزات پزشکی مهم ترین مسائل این کمیته تعیین شده است.
وی ادامه داد: در کمیته دارو، تجهیزات پزشکی، سلامت و امنیت غذایی در سه حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و سلامت و امنیت غذایی به تدوین اولویت ها پرداخته شده است.
رئیس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی اولویت های کمیته بیماری های غیرواگیر؛ صعب العلاج و مزمن را برشمرد و اظهار داشت: ثبت و نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر؛ صعب العلاج و مزمن، تشخیص زودهنگام و غربالگری بیماری های شایع، جلوگیری از بیماری ها، تشخیص و درمان بیماران مبتلا، کارآزمایی های بالینی در مورد تأثیر درمان های جدید، مراقبت های حمایتی و تسکینی می شود. همچنین مطالعات در ارتباط با عوامل خطر اصلی رفتاری در ارتباط با بیماری های غیرواگیر شامل استعمال دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی و مصرف الکل، عوامل خطر متابولیک/ فیزیولوژیک این بیماری ها مشتمل بر افزایش فشار خون، افزایش قند خون، افزایش کلسترول، چاقی/ اضافه وزن هم در این کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
وی بیان نمود: درکمیته بیماری های نوظهور، بازپدید و واگیر هم عفونت­ های بیمارستانی و مقاومت باکتریایی، تشخیص و درمان بیماری­ های عفونی و شناسایی عوامل خطر در بیماری­ های عفونی بعنوان اولویت معرفی شده است.
دکتر پناهی در ادامه به کمیته سیاستگذاری و اقتصاد سلامت اشاره نمود و عنوان کرد: مطالعات در ارتباط با تولیت نظام سلامت، سیاست گذاری در حوزه سلامت، عدالت در نظام سلامت، سطح بندی و اولویت بندی خدمات بهداشتی و درمانی و مطالعات هزینه اثربخشی و هزینه مطلوبیت از مسائل ضروریست که باید در چارچوب یک کمیته تخصصی به آنها پرداخته شود.
وی در مورد کمیته سلامت روانی و صدمه های اجتماعی هم اضافه کرد: عوامل خطر، تشخیص و درمان مطالعات روانشناسی و روانپزشکی و آسیب­های اجتماعی مرتبط در این کمیته مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
کمیته سلامت الکترونیک و هوش مصنوعی هم فعالیت خویش را دو بخش سلامت دیجیتال (Digital Health) و هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) و شبیه سازها (Simulator in medicine) اختصاص خواهد داد.
کمیته حوادث، سوانح، بلایای طبیعی و سلامت محیط زیست هم با عنایت به اثراتی که این حوادث و سوانح در جامعه بر جای می گذارند نظام ثبت حوادث و تروماها، جلوگیری از حوادث، سوانح، بلایای طبیعی، کاهش صدمات و خسارت بلایای طبیعی، مطالعات کاهش آلودگی­های زیست­محیطی و مشکلات در ارتباط با پسماندها و مطالعات جلوگیری از آلودگی هوا و کاهش ریزگردها را در چارچوب اولویت های اصلی در راس امور خود قرار خواهد داد.
بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر پناهی، ضمن اشاره به این که که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری جوانی جمعیت همچون مهم ترین اولویت های کشور به حساب می آید، کمیته جوانی جمعیت، خانواده و سبک زندگی است را در موسسه نیماد راه اندازی کردیم. مراقبت­های پیشگیری و درمانی ویژه مادران و نوزادان، غربالگری زنان و مردان، غربالگری نوزادان و کودکان، عوامل موثر بر سبک زندگی سالم و برنامه ­های جوانی جمعیت هم در صدر لیست برنامه های کمیته قرار داده شده است.
معاون تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت تبدیل نتایج تحقیقات به اقدامات عملی در بهینه سازی نظام نوین سلامت در کشور را هدف عمده نیماد دانست و اظهار داشت: ایجاد ساز و کارهای زیرساختی برای تبدیل دانش به فناوری، تجاری سازی و افزایش ثروت ملی، پشتیبانی از تربیت نیروی انسانی محقق و نخبه در زمینه علوم پزشکی کشور، تلاش در جهت جذب محققین و دانشمندان برجسته علوم پزشکی ایرانی مقیم خارج از کشور و توسعه همکاریهای علمی بین المللی، با اولویت کشورهای همسو و همسایه از برنامه هایی است که طبق اساسنامه در دستورکار موسسه نیماد در نظر گرفته شده است.1401/09/07
13:47:18
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مطب نما
matabnama.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مطب نما محفوظ است

مطب نما

نزدیکترین مطب به شما